Akademik Çeviri

Akademik Çeviri Teknikleri

akademik-ceviri-teknikleri

Akademik çeviriler oldukça hassas olarak planlanması gerektiğinden akademik çeviri teknikleri önemsenmelidir. Akademik çevirilerde hata kabul edilemez olmasından dolayı incelikle yapılması ve mutlaka hatasız teslim olması gereklidir. Bu tür çevirilerde konuya hâkim olmak ve detayları iyi bilerek tekniklerle çalışılması önem taşır. Günümüzde en Türkçe İngilizce akademik çeviri kullanılmakta olup bu alanda uzmanlaşmış kişilerin teknikleri kullanılmaktadır.

Tüm akademik çevirilerde tekniklere hâkim olduktan sonra çeviri işlemine başlanması en sağlıklı yoldur. Akademik çeviri tekniklerini öğrenerek pratik çeviri tekniklerine bakılması çeviri işleminin daha kolay ilerlemesini sağlayacaktır. Sorun oluşmadan hatasız bir şekilde çeviri yapılması için akademik çeviri teknikleri hakkında uzmanlaşmış kişilerden destek alınması önemlidir. Bu sayede çevirilerde hata olmadan kısa sürede basıma hazır yazıların oluşması mümkün olacaktır.

Akademik Çeviri Tekniklerinin Uygulanması

Akademik yazılar için yapılacak olan çeviride öncelikle yazının tümü baştan sona gözden geçirilmelidir. Olayların gelişimi, gidişatı ve sonuçları hakkında fikir sahibi olarak çeviri yapılması için taslak oluşturulması önemlidir.

Çeviri tekniklerinde önemli olan cümle cümle başlanmasıdır. İlk paragrafta cümleleri ayırarak çeviri işlemlerine başlanmalıdır ve bu işlemler tüm çeviri hizmetleri için de geçerlidir. Paragraflarda cümleleri çevirme işleminde ilk olarak öncelik öznenin bulunmasıdır.  Bu teknik akademik İngilizce çeviri ya da Türkçe İngilizce çeviri olsun hepsinde kullanılacak olan bir yöntemdir. Özne bulma işleminden sonra nesneler ve tümleçler daha sonra ise yüklem belirlenerek çeviri yapılmalıdır.

Çeviri yapılırken tekniklerin uygulanması sırasında bir diğer önemli olan konu mutlaka bilgi birikimi olmasıdır. Çevirinin içeriği ile ilgili olarak akademik çeviriyi yapacak kişinin kültürel bir bilgi birikimi olması fayda sağlayacaktır. Son olarak mutlaka çeviri yapılan metin orijinali ile karşılaştırılmalı, hataların olup olmadığı gözden geçirilmelidir.

İngilizce ve Türkçe Çeviri Teknikleri

Dillerden birbirine çevrilen metinlerde önemli olan dilin iyi bilinmesidir. Dilin iyi bilinmesi çeviri sırasında yapılabilecek yanlışlıkların, anlam bozukluklarının ve dil bilgisi hatalarının önüne geçmeyi sağlayacaktır. İngilizcede kullanılan zamanların Türkçe karşılıkları iyi bilinmelidir. İngilizce zamanlar akademik çeviri sırasında tüm ayrıntılarıyla anlatılmaz sadece çeviri içeriği esas olarak göz önünde tutulur.

İngilizce akademik çevirilerde süreç teknik olarak fiil öncesi, sonrası ve en son fiilin çevrilmesi şeklinde işlemektedir. Akademik çevirilerde mutlaka fiil bulunmalıdır. Türkçede fiil en sonda olduğundan dolayı çeviri bu teknikle yapılırsa sorun oluşmadan cümle devrik olmadan kolaylıkla çeviri yapılabilir.

Akademik Çeviri Tekniklerinde Tüyolar

Akademik çeviri yapılırken bazı tüyolar kullanıldığında yazının daha kaliteli ve erişilebilir olmasını sağlamaktadır. Akademik çeviri tekniklerine hâkim, bilgi birikimi olan, profesyonel kişilerle yapılan çeviriler her zaman yazı için büyük avantaj sağlayacaktır. Profesyonel ve kurumsal hizmet veren kişilerle çalışılması akademik çeviri için önemli bir detaydır. Belge çevirileri ve akademik çeviriler her zaman uzmanlık istemektedir. Tüm detayları göz önünde bulundurarak sağlıklı ve kaliteli çeviriler yapılması metinin yazıma hazır hale gelmesi için önem taşır.

Akademik çeviri tekniklerine hâkim olan kişiler için belgelerin gözden geçirilerek işleme alınması önemlidir. Belgelerin gözden geçirilmesi ve tüm yazının baştan sona okunması aranan kriterler arasındadır. Yazının dilini bilerek anlam bozukluğu oluşturmadan yapılan akademik çevirilerde orijinal dille bir bütünlük sağlanmış olur.

Akademik çeviri hizmetlerinde deneyimli, daha önce çeviri yapmış ve profesyonel anlamda hizmet veren çevirmenlerle çalışılması gereklidir. Böylelikle yazıların çevrildiğinde kalitesi düşmemiş olur ve bütünlüğü sağlanabilir. Çeviride yazarın anlatmak istediği konular anlaşılır bir şekilde çeviri tekniklerine uyumlu olarak yapılmalıdır.

Bir yorum bırakın