Akademik Çeviri

Google Çeviri ile Yabancı Dilde Nasıl Kelime Oluşturulur

Yabancı dil öğrenmede kelime dağarcığı oluşturmak çok önemlidir. Google Çeviri, kelime dağarcığınızı geliştirmenize yardımcı olmak için Phrasebook adlı harika bir araç sunar. Son kullanıcı ürünlerinin çoğu gibi, Google Translate ve Phrasebook ücretsizdir. Tek ihtiyacınız olan bir Google hesabı ve çok çalışmak.

Google Phrasebook, öğrenmek istediğiniz kelimeler ve ifadelerle doldurmanız gereken boş bir kutu olarak gelir. Dile bağlı olarak, temel bir kelime hazinesi en az bin kelimeden oluşur. Fikirlerinizi akıcı bir şekilde ifade etmek için bu sayıyı birkaç kez aşmak isteyebilirsiniz. Bu aracı nasıl kullanacağımızı gözden geçirelim ve güçlü ve zayıf yönlerini analiz edelim.

Google Çeviri’yi açtığınızda, sağ üst köşede kırmızı oturum aç düğmesini göreceksiniz. Google Çeviri’yi kullanmak için oturum açmanıza gerek yok, ancak konuşma kılavuzu oturum açmanızı gerektiriyor. Henüz bir Google hesabınız yoksa, sağ üst köşedeki kırmızı kayıt düğmesine tıklayarak bir tane oluşturabilirsiniz. oturum açma sayfası.

Oturum açtığınızda, çeviri metin kutusunun üstündeki açılır düğmelerden başlangıç ​​ve bitiş dillerinizi ayarlayın. Google Çeviri, yaygın kelimeleri çevirmek için iyi bir iş çıkarır. Anında çeviri özelliği varsayılan olarak açıktır. Tek yapmanız gereken metin kutusuna kelimeyi yazmaktır. Çeviri, sağ taraftaki metin kutusunda görüntülenir. Sözcüğün birden fazla çevirisi varsa, Google bunları çeviri metin kutusunun altında fiiller, isimler ve sıfatlar gibi kelime sınıfları halinde gruplandırılmış olarak görüntüler. Bir yabancı dilde kelime hazinesi oluştururken özellikle farklı kelime sınıflarından aynı kavram etrafında birkaç kelime öğrenmekte fayda vardır.

Konuşma Kılavuzunuza Çeviriler Ekleyin

Çeviriden memnunsanız ve onu konuşma kılavuzunuza kaydetmek istiyorsanız, çeviri metin kutusunun sol alt köşesindeki yıldıza tıklamanız gerekir. Çeviri metin kutusunun altında görüntülenen daha fazla çeviri varsa, bu çevirilerden herhangi birini konuşma kılavuzunuza da kaydedebilirsiniz. Kaydetmek istediğiniz çeviriye tıklamanız yeterlidir. Bu, çeviri metin kutusunda görüntüleyecektir. Ardından, yıldız ekleyerek konuşma kitabınıza ekleyebilirsiniz. Bu şekilde, aynı kelimenin veya ifadenin birden fazla çevirisini konuşma kılavuzunuza ekleyebilirsiniz.

Çeviri metin kutusunun sağ alt köşesindeki hoparlör işaretine tıklayarak kelimenin telaffuzunu dinleyebilirsiniz. Bu makaleyi yazarken telaffuz bir fikir verir, ancak her zaman doğru değildir. Bu nedenle, telaffuz için yalnızca Google Translate’e güvenmeniz önerilmez.

Örnek cümleler

Konuşmacının yanındaki dikdörtgen konuşma balonuna basarsanız, çevrilmiş kelimeyi içeren birkaç örnek cümle görüntülenecektir. Bu cümleler, gazeteler ve dergiler gibi güvenilir web sitelerinden gelir. Metin kutusunun sağ üst köşesindeki oklara tıklayarak birkaç cümle görüntüleyebilirsiniz. Birkaç cümleyi konuşma sözlüğünüze kaydetmek, yabancı bir dilde kelime hazinesi oluşturmak için faydalı bir özellik olacaktır. Ancak, Google Translate, bu makaleyi yazarken bu işlevselliğe sahip değildir.

Örnek cümleye tıklarsanız, çevirisi altta görüntülenir. Cümlelerin ve daha uzun ifadelerin çevirileri anlam hakkında fikir verir. Ancak, bu makaleyi yazarken, sonuçların her zaman dilbilgisi açısından doğru olduğunu ve doğru kelimelerden oluştuğunu söylemek zor. Bu nedenle, daha uzun cümleler için yalnızca Google Çeviri’ye güvenmemek ve başka kaynaklara da başvurmak önerilir.

Kendi Çevirilerinizi Girin

Google Çeviri’nin bir yararı, kendi çevirilerinizi girmenize izin vermesidir. Bu, özellikle önerilen çeviriden memnun değilseniz ve başka bir çeviriyi konuşma kılavuzunuza kaydetmek istiyorsanız kullanışlıdır. Bunu yapmak için, çeviri metin kutusundaki kelimeyi veya tümceyi tıklayın, iletişim kutusuna kendi çevirinizi girin ve kullan düğmesini tıklayın. Seçilen çeviri, kendi çeviriniz ile değiştirilecek ve onu konuşma kılavuzunuza kaydetmek için yıldız ekleyebileceksiniz. Bu şekilde, diğer kaynaklardan kelimeleri ve cümleleri iyi bir şekilde kaydederek kelime dağarcığı oluşturabilirsiniz.

Sözcük kitabınıza sağ üst köşedeki sözcük öbeği düğmesine tıklayarak ulaşabilirsiniz. Phrasebook düğmesinin kapağında bir yıldız bulunan bir kitap vardır. Deyimler kitabınızı, üstündeki arama kutusuyla arayabilirsiniz. Kelime ve deyimlerin okunuşlarını dinleyebilirsiniz. İfadelerinizi dil çiftlerine göre filtreleyebilirsiniz. Ayrıca eklenme tarihine göre veya alfabetik olarak sıralayabilirsiniz. Onay kutularını seçip çöp kutusuna tıklayarak çevirilerden herhangi birini silebilirsiniz. Bir satıra tıklayarak bunları düzenleyebilirsiniz. Bu, çeviriyi metin kutularında görüntüler, burada bunları düzenleyebilir ve tekrar konuşma kılavuzunuza kaydedebilirsiniz.

Konuşma Kitabınızı İndirin ve Yazdırın

Deyimler kitabının dışa aktarma işlevi, deyimler kitabınızı Google Çeviri dışında kullanmanıza olanak tanır. Bu harika bir işlevdir, çünkü konuşma kitabınızı indirebilir, yazdırabilir ve istediğiniz yerde ve istediğiniz zaman çalışabilirsiniz. Phrasebook’un en üst satırında, üzerinde ızgara bulunan bir düğme bulunur. Deyimler kitabınızı Google Dokümanlar’ın elektronik tablo uygulaması olan Google E-Tablolar’a aktarmak için bu düğmeyi tıklayın. Deyimler kitabınız Google E-Tablolar’da açıldığında onu düzenleyebilir, yazdırabilir veya indirebilirsiniz. Yazdırmak için sol üst köşedeki yazdır düğmesine tıklamanız yeterlidir. Dosya menüsünü (sol üstte) tıklayarak indirebilir, indirmeyi seçebilir ve dosya türlerinden birini seçebilirsiniz. Deyimler kitabınızı Excel dosyası, pdf, düz metin dosyası veya mevcut diğer dosya türlerinden herhangi biri olarak indirebilirsiniz.

Google Çeviri güçlü ve zayıf yönleri vardır. Bununla birlikte, konuşma kılavuzu işlevi, dil öğrenenlerin kelime hazinesi oluşturmaları için harika bir araçtır. Bu aracı, öğrenmek istediğiniz tüm kelime ve ifadelerle doldurmak için çalışmak size kalmış. Bununla birlikte, bu kullanışlı araç, dil öğrenenler için bir kelime veritabanı oluşturmayı ve sürdürmeyi süper verimli hale getirir.

Bir yorum bırakın