Tez Hazırlama

Kaliteli Ödev Hazırlamak İçin 7 Adım

kaliteli-odev-hazirlamak-icin-7-adim

Kimse  ödevinden yüksek not alacağını garanti edemez ama elbette çok çalışarak yüksek not almayı bekleyebilirsiniz. İşte harika bir çalışma ile ödevinizden yüksek not almayı sağlamak için izlemeniz gereken 7 kolay adım.

1. Konunuzu Bilin

Özellikle ilgilendiğiniz bir konuyu seçtiğinizden emin olmalısınız. Yoksa ödevinizi yazmanın ortasında ilginizi kaybedersiniz. Kağıda fikirlerinizi oluşturmaya başlamanıza yardımcı olacak birkaç kelime karalayarak başlayın. Tez cümleniz bu kelimelerden oluşacaktır, bu yüzden iyi yazdığınızdan emin olun.

2. Alıntı Formatınızı Seçin

Bu genellikle danışmanınız tarafından seçilir ve seçimini takip etmek en iyisidir. Alıntı stilinizle fazla özgün olmaya çalışmayın. Alıntı stilinizi seçmeniz gerekiyorsa APA ile devam edebilirsiniz.

3. Rahat Olun

Yazmaya başlamadan önce biraz rahatlamayı deneyin. En rahat kıyafetlerinizi giyin ve dizüstü bilgisayarınız ve en sevdiğiniz içeceğin yanında en sevdiğiniz yere oturun. Kahve genellikle harika oluyor.

4. Araştırma Zamanı

Muhtemelen dikkatlice hazırlanmış notlardan oluşan bir not defteriniz vardır. Ancak yoksa Google’da arama yapmanın ve proje ödevinize, makalenize vb. eklemeniz gereken bilgi ve referansları bulmanın zamanı gelmiştir.

5. Fikirlerinizi Düzenleyin

İnsanların yazmaya karşı farklı yaklaşımları vardır. Bazıları ana hatlar oluşturur ve sonra onlara göre yazarken, diğerleri sadece kağıt üzerinde yazmaya başlar. Hangi yaklaşımı seçerseniz seçin, onu organize ettiğinizden ve size mantıklı bir model izlediğinizden emin olun.

6. Kaba Taslağınızı Hazırlayın

Birkaç saat çalıştıktan sonra ödevinizin son görünümüne biraz benzeyen yaklaşık 5 veya 6 sayfalık bir metne sahip olmalısınız. Biraz karalama, bağlantı içeren dipnotlar veya kullandığınız kaynaklara atıf.

7. Ödevinizi Revize Edin ve Düzenleyin

Bu son adımdır ve üzerinde çok çalışmanız gerekir. Düşüncelerinizi düzenleyin. Akademik makalenizin içeriğini doğru gramer kullanımı, doğru yazımlar ve makaleniz boyunca akan bir düşünce akışı ile sonlandırın.

Bir yorum bırakın