Akademik Hayat

Akademisyenlik İçin Yaş Sınırı Kaç? Doktora İçin?

Akademisyenlik için yaş sınırı 35’dir. Akademisyen adaylarının yaş sınırının yanı sıra eğitim, ALES ve YDS yeterliliği gibi çeşitli şartları da yerine getirmeleri gerekmektedir. Öğretim görevlisi yaş sınırı Resmi Gazete bilgilerine göre bir devlet kurumunda öğretim görevlisi olmak isteyen adaylar için 35 yaş sınırı devam etmektedir. Bunun dışında özel kurumlarda akademisyen olmak isteyen adaylar için ise yaş sınırı bazı kurumlarda yokken bazı kurumlarda hala devam edebilmektedir.

Doktora Yaş Sınırı Var Mı?

Doktora için yaş sınırı yoktur. Doktora eğitimi almak isteyen herkes gerekli şartları taşımaları halinde doktora eğitimi alabilirler. Üniversitelerin doktora eğitimi için talep ettiği temel şartlar arasında yüksek lisansı geçerli bir not ortalaması ile tamamlamak vardır. Doktora yapmayı düşünen tüm adaylar için şartlar kurum özelinde belirlenir. Yüksek öğrenim kurumunun talep ettiği şartların sağlanması halinde doktora eğitimi almaya yönelik herhangi bir yaş sınırı yoktur.

Doktora İçin 35 Yaş Sınırı

Doktora için 35 yaş sınırı yoktur. Ancak iş başvurusu için öncesinde doktora eğitimini tamamlamak isteyenler için durum farklı olabilir. YÖK tarafından belirlenen kurallara göre 657 sayılı kanunun 48.maddesi uyarınca ilana başvuru tarihi itibariyle 35 yaşını doldurmamış olma şartı bir devlet kurumunda çalışmak isteyenler için geçerlidir. Daha açık bir ifade ile anlatmak gerekirse doktora her yaşta alınabilir bir eğitimdir. Ancak doktora eğitimi sonrasında ilgili kurumda akademisyen olmak isteyenler için 35 yaş sınırı söz konusudur.

Doktora yaptıktan sonra kurumda çalışmak isteyen adaylar için 35 yaş sınırına dikkat etmek şarttır. Öte yandan doktora eğitiminin ardından bir devlet kurumunda iş başvurusu yapmayacak olan öğrenciler için istenilen her yaşta gerekli diğer şartların taşınması halinde doktora yapmak mümkündür.

Akademisyen Yaş Sınırı 2024

Akademisyen yaş sınırı 2024 yılı itibariyle özel yükseköğrenim kurumlarında yoktur. Yaş sınırı olmayan birçok kurum olmakla birlikte devlet kurumlarında yaş sınırı uygulaması devam etmektedir. Akademisyen olmak için ilk adım olarak araştırma görevlisi olmak isteyenler için ise üniversitelerin başvuru sırasında ilana başvuru tarihi itibariyle 35 yaşını doldurmamış olma şartını koyması muhtemeldir.

Çoğu kurum akademisyenlik için 35 yaşını doldurmamış olma şartını arasa da bazı özel kurumlar akademisyenlik için yaş sınırı koymamaktadır. Kurumun diğer taleplerini karşılayabilen adaylar için yaş sınırı uygulaması olmayan özel kurumlar da mevcut. Araştırma görevlisi ilanlarına başvururken yaş sınırı olup olmadığına bakmanızda fayda var.

40 Yaşından Sonra Akademisyen Olunur Mu?

40 yaşından sonra akademisyen olunabilir. Ancak özel kurumlarda böyle bir imkan mevcuttur. Devlet üniversitelerinde akademisyenlik için 35 yaş sınırı devam etmektedir. İlana başvuru tarihi itibariyle 35 yaşını doldurmamış olma kuralını taşıyan tüm adaylar devlet kurumlarında akademisyenlik için başvurabilir. Öte yandan özel yüksek eğitim kurumlarında 40 yaşından sonra da akademisyen olmak mümkün olabilmektedir. Bu durum kurumun akademisyen alım şartlarına göre değişkenlik gösterdiğinden kurum özelinde araştırma yapmak gerekir.

Akademisyen Olmak İçin Yaş Sınırı Var Mı?

akademisyen yas siniri 2024

Akademisyen olmak için herhangi bir yaş sınırı bulunmamaktadır. Akademisyenlik için yaştan ziyade farklı şartlar aranmaktadır. Aranan şartların nitelikleri ise genel anlamda üniversite bağlamında değişkenlik gösterebilir. Akademisyen olmak için temel kurallar;

  • 4 yıllık bir lisans programından mezun olmuş olmak.
  • Mezuniyet itibariyle en az 2,50 not ortalamasına sahip olmak. (Not ortalaması şartı kurumdan kuruma farklılık gösterebilir.)
  • ALES sınavından kurumun geçer olarak kabul ettiği bir not almak. (Genellikle kurumlar en az 70 puan talep etmektedir.)
  • YDS sınavından kurumun geçer olarak kabul ettiği bir not almak. (Genellikle kurumlar en az 50 puan talep etmektedir.)
  • Lisans sonrasında yüksek lisans eğitimine devam etmek, akabinde başvurulan pozisyona göre doktora eğitiminin de tamamlanması talep edilebilir.
  • Kendi alanında akademik araştırmalar yürüterek bilimsel yayınlar yapmış olmak.

Araştırma Görevlisi 35 Yaş Sınırı Kalktı Mı?

Araştırma görevlisi 35 yaş sınırı kalkmadı. Birçok kurum hala araştırma görevlisi kabul ederken ilana ilk başvuru tarihi itibariyle 35 yaşını doldurmamış olma şartını ön şartlar arasında akademisyen adaylarına sunmaktadır. Araştırma görevlisi yaş sınırı 2024 itibariyle bazı kurumlarda kalktı. Araştırma görevlisi olmak için yaş sınırının yanı sıra akademik yeterlilik de talep edilmektedir. Bir lisans mezununun araştırma görevlisi olabilmesi için kurumun talep ettiği ALES, YDS gibi sınavlardan da geçer not almış olması gerekir.

Araştırma görevlisi alınırken ilanda 35 yaş sınırını birçok kurumda görmekle birlikte yakın zamandan itibaren bazı kurumlar araştırma görevlisi ilanlarından yaş sınırını kaldırmaya başlamıştır. Bu nedenle araştırma görevlisi olmak için yaş sınırı olup olmadığını iş başvurusu yapacağınız kurum özelinde değerlendirmeniz ve araştırmanız tavsiye edilir.

Kurumlar tarafından genellikle araştırma görevlisi için 35 yaşını doldurmamış olma şartı ilana eklenirken doçentlik için bu yaş sınırı 45’tir. Profesörlük için ise sunulan yaş sınırı 50 olarak bilinmektedir.

Keşfedin: Yüksek Lisans Yapmadan Doktora Yapılır Mı?

Bir yorum bırakın