Veri Analizi

SPSS Nedir? SPSS Veri Analizi Nasıl Yapılır?

spss nedir

SPSS açılımı, Statistical Package for the Social Sciences (Sosyal Bilimler İçin İstatistik Programı)  olarak bilinmektedir. Basitçe SPSS veri analizi yapmak üzere kullanılan özel bir yazılımdır. Veri analizi onlarca farklı analiz yöntemini gerekli kılabilecek kapsamlı bir çalışma olmalıdır. SPSS programının amacı da temelde araştırmacının veri setinden maksimum verimi alarak analizleri gerçekleştirmektir. Birkaç maddede SPSS programının kullanım amaçları;

 • Veri seti ile nicel ve nitel analizler yapmak.
 • Veri setindeki her bir değişkenin birbiri ile ilişkilerini saptamak.
 • Çeşitli korelasyon analizlerini yapmak.
 • Araştırma hipotezinin doğrulunu tespit etmek.
 • Veri yönetimi yapmak.
 • Verileri birleştirip ayırarak veri oluşturmak.
 • Veri dokümantasyonu oluşturmak.

spss analizi

SPSS Analizi Nasıl Yapılır?

SPSS analizi veri setinin her bir değişkeninin ayrı ayrı ve gruplar halinde değerlendirilmesi işlemidir. SPSS programı ile veri analizi yapılırken verilerin nicel ve nitel yönlerden çeşitli testler ile değerlendirilmesi gerçekleştirilir. Böylece SPSS programı ile elle yapılması çok zor olan oldukça fazla test saniyeler içinde yapılabilmektedir.

Bir veri seti için SPSS analizi yapmadan önce veri setinin özellikleri incelenmelidir. Ardından veri setine en uygun araştırma araçları seçilerek sıra fark etmeksizin testler yapılmalıdır. Yapılan testlerin değerlendirilmesi de SPSS analizinin bir parçasıdır. Analiz yapmak için SPSS programını etkin olarak bilmek ve kullanmak şarttır. Öte yandan SPSS programının kullanımı amatör olan kullanıcılar için çok karmaşık olabilir.

SPSS analizi yapılırken araştırmanın hipotezini test etmeye yönelik araçları seçilerek kullanılmalıdır. İyi bir araştırmacı hem SPSS programını profesyonel olarak kullanabilmeli hem de her bir analiz aracının kullanım amacının bilincinde olmalıdır. Bu noktada başarılı bir analiz için uzmanlık gerekli hale gelmektedir.

spss veri analizi yaptirma

SPSS Nasıl Kullanılır?

SPSS programı kurulumu yapıldıktan sonra programın üst kısmında yer alan analiz menüleri üzerinden kullanılır. Programın temel amacı veri analizlerini olabilecek maksimum çeşitlilik ile gerçekleştirmektir. Nicel ve nitel verileriniz için aradığınız tüm analiz araçlarını veri analiz menüsü üzerinden bulabilirsiniz.

SPSS programının işleyişi itibariyle öncelikle veri setinizi programa yüklemelisiniz. Verilerinizi Excel benzeri bir programdan SPSS’e çekebilirsiniz. Verilerinizi ekledikten sonra analiz menüsü üzerinden analizlerinizi yapmaya başlayabilirsiniz. Bir analizi yapmak üzere menüden seçtiğinizde karşınıza analizi hangi değişkenler için yapmak istediğinizi anlamaya yönelik bir kutucuk çıkacaktır. Bu kutucuk üzerinde işaretlemeler yaptıktan sonra tamam butonuna tıklayarak analizi gerçekleştirin.

Analizinizi yaptıktan sonra sonuçlar ekranı karşınıza gelecektir. Sonuçlar ekranında bulunan analiz sonuçlarının her biri sizin değişkenleriniz için menüden seçtiğiniz analiz türüne ait sonuçlar olacaktır. Başka bir analiz yaptığınızda yine sonuçlar ekranında önceki analizinizin altında yeni analiz sonuçları görünecektir. Sonuçlar ekranındaki tüm veriler kopyalanabilmektedir. Rahatlıkla çalışmanıza tablo ve grafik benzeri sonuçları kopyalayarak ekleyebilirsiniz.

SPSS Veri Analizi Yaptırma

Spss veri analizi

SPSS veri analizi yaptırma hizmeti; öğrenciler ve araştırmacılar tarafından talep edilir. Araştırmanın amacına uygun hareket edebilmesi için nicel ve nitel analiz araçlarının doğru şekilde kullanılması ve yorumlanması gerekliliği vardır. Bu gereklilik beraberinde araştırmacıları SPSS veri analiz fiyatları üzerinde sorgulama yapmaya itmektedir. SPSS analizleriniz için hızlı ve güvenilir bir şekilde Tez Hazırla ailesinden hizmet alarak bütçenizi ve araştırmanızı koruyabilirsiniz.

SPSS veri analizi fiyatları yapılacak olan analizlerin çeşitliliğine ve veri analizinin türüne göre farklılık gösterebilir. Veri analizi yapılmadan önce uzmanlarımız sizinle görüşerek size en uygun ödeme seçeneği ve hizmet seçenekleri hakkında bir karar vermenizi sağlayacaktır. Ardından veri analiz uzmanı tarafından size taahhüt edilen süre içerisinde çalışmanızın veri seti hakkında gerekli tüm analizler gerçekleştirilecektir.

SPSS Veri Analizi Yaptırmak İstiyorum Ne Yapmam Lazım?

SPSS analiz yaptırma hizmetleri analistler tarafından sunulan profesyonel hizmetlerdir. SPSS analizlerinin uzmanlık istemesinin başlıca nedeni programın kapsamlı olması nedeniyle karmaşık bir arayüzü olmasıdır. Öte yandan analiz araçlarının her birinin doğru kullanılması da gerekir. Bir analizin yanlış yapılması demek o analiz ile yapılan çıkarımın da yanlış olması anlamına gelir. Tam da bu noktada yanlış analizlerin araştırmanın amacına ulaşmayı engelleyebilecek olması nedeniyle profesyonel bir yaklaşım sergilenmesi şarttır.

SPSS Veri Analizi Fiyatları 2024

SPSS veri analiz fiyatları 2024 yılında aylık 106 USD’den başlamaktadır. Fiyatlandırma dolar bazında yapılmaktadır. Bu nedenle TL dönüşümünde döviz kaynaklı farklılıklar olabilmektedir. SPSS programı ile veri analizi yapmak isteyen araştırmacılar ilk 30 gün boyunca deneme sürümünü kullanarak, sonrasında ise lisans satın alarak veri analizi yapabilirler.

SPSS ile Neler Yapılır?

SPSS ile yapılabilecek analizler:

 • Veriler arası frekans ölçümleri,
 • Çapraz tablo analizleri,
 • Çok değişkenlik istatistiksel analizler,
 • Korelasyon analizleri,
 • T testleri,
 • Parametrik testler,
 • Paremetrik olmayan testler,
 • Ki kare testleri,
 • Küme analizleri,
 • Doğrusal regresyon analizleri,
 • Faktör analizleri,
 • Varyans analizleri.

SPSS Neyin Kısaltması?

SPSS açılımı; Statistical Package for the Social Sciences (Sosyal Bilimler İçin İstatistik Programı)’dır. SPSS programının kullanılması amatörler için zor olabilir. Programın kapsamlı olması kullanımını güçleştiren faktörlerden biridir. Bununla birlikte SPSS programının kapsamlı olmasından kaynaklı olarak analiz türleri de çeşitlenmektedir. SPSS programını kullanmakta güçlük çeken araştırmacılar için veri setinden maksimum verim ile analiz sonuçları almanın kolay bir yolu da SPSS veri analizi yaptırma hizmetlerinden faydalanmaktır.

SPSS Programı Ağır Mı?

SPSS programı ortalama özelliklere sahip bir cihazda çalışabilecek türden bir programdır. Cihaz üzerinde yaklaşık 1 GB’lık boş alan olması şarttır. Bunun yanı sıra cihazın ekran çözünürlük oranı da programı maksimum fayda ile kullanmak için önemlidir. Cihazınızın programı kaldırabilmesi için sahip olması gereken minimum özellikler;

 • 1 GB RAM.
 • 1024×768 veya daha yüksek çözünürlükte monitör.
 • Cihazda 900 MB boş depolama alanı. (Her dil desteği için ekstra 70 MB alan gerekir.)
 • Intel (En az 1 GHz) veya AMD işlemci.

SPSS Ücreti Ne Kadar?

SPSS programı ücreti aylık lisans satın almaları için 106 USD’dir. Yıllık olarak satın almak isteyen kullanıcılar için güncel fiyat üzerinden %10 indirim yapılmaktadır. 12 aylık SPSS lisans ücreti ise 1272 USD olarak bilinmektedir. SPSS program lisansı süresiz olarak satılmamaktadır.

Dönemsel olarak program lisansı satın alabilirsiniz. Satın alma işlemi için IBM resmi web sitesi üzerinden programı indirmek üzere bilgilerinizi girerek işe başlayabilirsiniz. Ardından ödeme bilgileriniz ile 30 günlük deneme süresini başlatın. 30 gün dolduğunda aylık plandan ödemeniz alınır. İptal için 30 günlük sürenin dolmadığından emin olmalısınız.

Bir yorum bırakın