Veri Analizi

Veri Analizi Nedir? Veri Analizi Nasıl Yapılır? Yöntemleri İle

Veri analizi, bir araştırmada elde edilen verilerden yapılan çıkarımlar ile araştırmanın hipotezini test etme amacı ile gerçekleştirilen analizlere verilen genel bir isimdir.  Büyük bir veri setinden elde edilen analizler çeşitli geliştirmeler ve hipotezin doğruluğunun ortaya konması için oldukça önemlidir. Araştırmalarda toplanan verilerin analiz edilmesi beraberinde veri grubu hakkında çeşitli fikirler verir.

Veri analizi verilerin gruba göre analiz edilmesinden ibaret değildir. Veri analizi yapılırken verilerin birbirleri ile olan ilişkileri, veriler arasında grup bazında incelemeler ve bağlar da araştırılır. Doğru bir veri analizi araştırmanın bulgularının doğru ve başarılı bir şekilde bulunması için önemlidir. Veri analizi yapılırken çeşitli yöntemlerden faydalanmak mümkündür. Analiz yapılacak olan alana göre veri analiz yöntemleri farklılaşır.

Veri Analizi Nasıl Yapılır?

Veri analizi örneklem içerisinde bulunan verilerin çeşitli araçlar yardımı ile kapsamlı bir şekilde incelenmesidir. Veri analizini maksimum verim ile tamamlayabilmek için yapay zekadan faydalanmak gerekir. SPSS programı aklınıza gelebilecek her türlü nicel ve nitel araştırma aracını içerisinde barındırır. Veri analizi yapmak istiyorsanız öncelikle analizi nasıl yapacağınıza dair bir yol haritası çizmelisiniz.

Veri analizi mevcut olan verilerin kategorisine, durumuna göre farklı araçlar ile yapılır. Onlarca analiz aracından faydalanırken doğru araçları doğru veriler için tercih etmek gerekir. Yanlış seçimler araştırmanın doğruluğunu tehlikeye atacaktır. Öte yandan veri analizinde temel dinamikler veri setinin düzgün bir şekilde incelenmesine bağlıdır. Veri analizi yapmak için analiz araçlarının her birinin iyi bir şekilde tanınması da gerekir.

Veri analizi yapılırken veri analiz yöntemlerinin her biri uygun verilere uygulanır ve sonuçlar ekranından analiz sonuçları çekilerek değerlendirmeye alınır. Ardından veri analiziniz ile hipotezinizin doğruluğunu test edebilirsiniz.

veri analizi yaptirma

Veri Analizi Yöntemleri Nelerdir?

 • Metin analizi.
 • Teşhis analizi.
 • Normatif analiz.
 • İstatistiksel analiz.
 • Betimsel analiz.
 • Tanımlayıcı analiz.
 • Açıklayıcı analiz.
 • Doğrulayıcı analiz.

Veri Analizi Neden Yapılır?

Veri analizi araştırmanın doğru bir şekilde sonuçlanabilmesi için yapılır. Bir hipotezin doğruluğunu test etmek için araştırma yapmak şarttır. Yapılan araştırmanın ana öğeleri ise elde edilen verilerdir. Verileri barındıran veri setini kullanarak analizler yapmak beraberinde hipotezin doğruluğunu test etmeyi de mümkün kılar. Veri analizi yapılmasının asıl amacı da ortaya konan hipotezin doğruluğunun test edilmesi ve elde edilen sonuca göre toplumsal bir yaklaşım ya da araştırma geliştirme projesi oluşturma gibi çeşitli seçeneklerdir.

İlginizi Çekebilir: Ücretsiz SPSS İndirme

Veri Analizi Neden Önemli?

Veri analizi, araştırmacıların belirli bir konuda ortaya koydukları hipotezlerini test etmeleri için kullandıkları araçlardır. Verilerin toplanmasının ardından analiz edilmesi ile birlikte hipotezin doğruluğu test edilecek ve ardından sonuçlara göre öneriler ve geliştirmeler ortaya koyulacaktır. Veri analizi olmadan bir hipotezin test edilmesi mümkün değildir. Günümüzde SPSS ve benzeri profesyonel araştırma araçları ile gerçekleştirilen veri analizleri hipotez hakkında çok daha kesin ve gerçekçi sonuçlar alabilmeyi olanaklı kılmaktadır.

Keşfedin: Redaksiyon Ne Demek

Veri Analiz İle Yapılabilecek Örnek Analizler Nelerdir?

 • Korelasyon analizleri
 • Küme analizleri
 • Faktör analizleri
 • Verilere özel özet analizler
 • Regresyon analizleri
 • T Testleri
 • ANOVA testleri
 • Ki Kare testleri
 • İstatistiksel analizler
 • Betimsel analizler

Veri Analizi İçin Hangi Programlama Dili?

Veri analizi yapmak için birçok farklı araçtan faydalanabilirsiniz. Veri analizi yaptırmak üzere faaliyet gösteren profesyonel araçlar vardır. Bu profesyonel araçların her birinin kullanımı kendine hastır. Sosyal bilimler ve ekonomi gibi alanlarda sıkça kullanılan analiz araçlarından biri de SPSS’tir.

SPSS programı profesyonellik gerektiren bir analiz aracıdır. Çok yönlü analiz araçlarını içinde barındıran her program gibi SPSS programı da ilk bakışta oldukça karmaşık görünebilir. Bu nedenle SPSS programını kullanmak amatör araştırmacılar için çok zor olabildiğinden veri analizi yaptırma hizmetleri yoğunlukla tercih edilmektedir.

Veri Analizinin Diğer Adı Nedir?

Veri analizi araştırma dünyasında yoğun olarak kullanılan bir kavramdır. Öte yandan veri analizinin diğer adı “Veri Modelleme” olarak kullanıcıların karşısına sıkça çıkmaktadır. Veri modelleme ya da veri analizi olarak bilinen bu analiz veri setinin incelenmesi ve değerlendirilmesi işleminden ibarettir. Veri modellemesi yapılırken yapay zeka araçlarından faydalanmak günümüzde en yaygın olan yöntemdir.

İlginizi Çekebilir: Ücretsiz SPSS Nasıl İndirilir?

Veri Analizi Yaptırma

Veri analizi yaptırma süreci verilerin elde edilmesinden sonra en doğru yöntemler kullanılarak gerçekleştirilir. En doğru analiz teknikleri araştırmanın verilerine göre seçilen tekniklerdir. Her analiz kendi alanında özeldir. Araştırmanın verilerine göre farklı analiz yöntemleri benimsemek gerekli olabildiğinden veri analizi için mutlaka uzman bakışı gerekir.

Veri analizi yaptırma hizmetlerinden faydalanarak doğrudan analiz araçlarını öğrenmeye çalışmakla vakit kaybetmezsiniz. Veri analiz araçlarının her birini profesyonel anlamda kullanabilen ve yorumlama kabiliyeti bulunan uzmanlar ile veri analizi hizmeti alın ve araştırmanız için bulgularınızı değerlendirmek üzere arkanıza yaslanın.

Veri Analizi Ücretleri 2024

Veri analiz ücretleri 2024 yılında yapılacak olan analizin boyutuna göre 2.000 TL’den başlamaktadır. “Veri analizi yaptırmak istiyorum” diyen tüm araştırmacıların uzman arayışı vardır. Profesyonel bir şekilde veri analizi yaptırmak araştırmanın sonucunun doğruluğunu garanti altına almanın kolay ve hızlı bir yoludur.

Daha önce SPSS programını kullanmamış olan bir araştırmacının veri analizi yapması için analiz araçlarının her birini öğrenmesi ve bu araçları etkili bir şekilde kullanabilmesi gerekir. Kısıtlı zamanda tamamlanması gereken araştırmalarınız için veri analiz uzmanlarımıza danışarak işe başlayın.

İlgili İçerik: SPSS Veri Analizi

Bir yorum bırakın