Akademik Hayat

Akademik Başarının Sırları: Tutku

Chinua Achebe, 1936’da Apkakaogwe Ogidi’deki St Philips Merkez Okulu’nda okula başladı. Kendisinden, öğrencilerin şarkı söyleyerek ve bazen ilmihal ilahileriyle dans ederek, İngilizce tekerlemeler söyleyerek ve genel eğlencelerle meşgul olduğu din dersine devam etmesi istendi. Din dersinde bir hafta geçirdikten sonra öğretmeni Rahip Nelson Ezekwesili, çocuğun zeka belirtileri göstermesi nedeniyle onu yüksek ilkokula gönderdi. Achebe en iyi İngilizce okuyucusu oldu ve dikte derslerinde normalde mükemmel notlar alıyordu. Sınıftaki en iyi el yazısına sahipti ve özellikle sahnede şiir veya deneme okurken, okumalarda iyi performans gösterdi. Bu yıllarda ilkokuldaki akademik çalışmaları sürekli olarak mükemmeldi.

1942’nin sonlarında Chinua Achebe, Nekede Merkez Okuluna gitti çünkü ağabeyi John, Chinua’yı Nekede, Owerri’de kendisiyle birlikte kalması için götürdü. Ayrılmadan önce St Phillips Merkez Okulu’nun müdürü Achebe’nin okuldan ayrılmasına karşı çıktı. Achebe’nin okuluyla gurur duymasını sağlayan türden bir öğrenci olduğu için itiraz etti.

1944’te Achebe, Umuahia Devlet Koleji’ne kabul edildi. Mevcut 30 kontenjana genellikle yaklaşık 3.000 erkek çocuk başvurdu. Ve tüm adaylar Nijerya ve Batı Kamerun’daki merkezlerde giriş sınavına girdi. Yalnızca en iyi adaylar kabul edilir.

Okul müdürü William Simpson’ın Chinua Achebe’yi en umut verici öğrencilerden biri olarak seçmesi çok uzun sürmedi. Achebe, Umuahia Devlet Koleji’ndeki ilk yılında Birinci Sınıftan İkinci Sınıfa terfi etti. Aynı yıl öğrenimi ve karakteri nedeniyle kendisine burs verildi. Achebe sınıfının en iyi İngilizcesini yazdı ve okul dergisinin editörlüğünü yaptı. Mükemmel akademik performansı düşünülemez olduğu için bir şiir ödülü kazandı. Achebe’nin Devlet Koleji’ndeki sınıfının girdiği final sınavı, onun olağanüstü ortaokul kariyerinin zirvesi oldu. Sonuçları etkileyiciydi. Tarih, Fizik/Kimya, Biyoloji, Coğrafya, İncil Bilgisi ve Matematikte ‘Olduğu Gibi’; İngiliz Dili ve İngiliz Edebiyatında yüksek ‘C’ler.

Achebe, İbadan’daki yeni Üniversite Koleji’ne giriş için bir sınav yazdı. O günlerde üniversitedeki moda dersler mühendislik ve tıptı ve resmi koruyucusu ve sponsoru John Achebe, Chinua’nın tıp okuması kararını aldı. Achebe, ağabeyinin kararını kabul etti ve tıp eğitimi için büyük bir burs kazananlardan biri olarak kabul edildi.

Achebe’nin üniversitedeki ilk yıldaki akademik çalışması övgüye değer değildi. Tıp bölümünün katı taleplerini karşılayamadı. İş yükü yoğundu ve daha ilk yılında fizik ve nihayetinde tıp alanındaki yoğun çalışmanın, ortaokuldan getirdiğinden farklı bir ilgi gerektirdiğini anladı. Achebe hayatında ilk kez pek iyi performans göstermeden geçti. Bir tıp öğrencisi olarak asla başarılı olamayacağı çok açıktı. Bu noktada bilime ve tıbba olan ilgisini kaybetti.

Achebe artık kariyeri ve akademik ilgisiyle ilgili ilk kez kararlı bir karar aldı. İlk yılın sonuna doğru Bilim Dekanı’na gitti ve ona eğitimini değiştirme niyetini bildirdi. Artık ilgisi sanattaydı. Şans eseri Güzel Sanatlar Fakültesine kabul edildi. Ne yazık ki, bursun verildiği temel artık mevcut olmadığı için bursunu kaybetti. Bursunu kaybetmek büyük bir başarısızlıktı ama tutkusunun peşinden gitmeye kararlıydı.

Achebe, Sanat Fakültesi’ne üye oldu ve ders olarak İngilizce, Coğrafya ve Tarih’i seçti. Böylece İbadan Üniversite Koleji’ndeki çalışmaları Sanat Fakültesi’nde ciddi anlamda başladı. Achebe kısa sürede fakültesinin en iyilerinden biri oldu.

Konularının çoğunda alfa puan alıyordu. 1950’ye gelindiğinde Chinua Achebe, kendisini bir yazar olarak ifade edebilecek kadar Sanat Fakültesi öğrencisi olarak yerleşti. Pek çok makale ve öykü yazmaya başladı; ‘Polar Undergraduate’, ‘In A Village Church’, ‘ The Old Order In Conflict With New Year’, ‘ Mr. Okafor Versus Arts Students’, ‘ Dead Man’s Path’ vb. Chinua Achebe’de yaratıcı ve eleştirel çalışmanın bazı tohumları bu fakültede atıldı.

17 Haziran 1958’de yayımlanan ‘Things Fall Apart’ adlı kitabı Afrika edebiyatının en önemli kitaplarından biri oldu. Dünya çapında 8 milyondan fazla kopya satan kitap, 50 dile çevrilerek Achebe’yi tüm zamanların en çok tercüme edilen Afrikalı yazarı yaptı.

Sevgiyle “Nijerya Edebiyatının büyükbabası” olarak adlandırılan Achebe, Dartmouth College, Harvard ve Brown Üniversitesi de dahil olmak üzere İngiltere, İskoçya, Kanada, Güney Afrika, Nijerya ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki üniversitelerden 30’dan fazla fahri derece almıştır.

Ders

Bir kertenkeleyi nehre koyarsanız hayatta kalmak için mücadele eder. Bir balık karada uzun süre hayatta kalamaz. Her şeyin Yaratıcısı, her insanı belli bir disipline göre tasarlamıştır. Başka bir deyişle, belirli bir sorunu çözmek veya belirli bir ihtiyacı karşılamak için yaratıldık. Sizin çözmeye programlandığınız sorun, benim çözmek için tasarladığım sorun değil çünkü Tanrı, bize verilen sorunlarımızı çözmek için ihtiyacımız olan her şeyi bize verdi. Dolayısıyla siz benim sorunumu çözemezsiniz, ben de sizinkini çözemem. Beynimiz, çözmeyi hedeflediğimiz soruna uyacak şekilde tasarlanmıştır. Bill Gate Yazılımla, Michael Faraday elektrikle, Wright Kardeşler uçakla, Henry Ford motorlu taşıtlarla, Tiger Wood golfle, Chinua Achebe yazarlıkla tanınır vb.

Dolayısıyla herkes doktor, avukat, mühendis olmamalı çünkü yeryüzündeki tek sorunumuz bunlar değil. Babanız ya da amcanız hukuk alanında başarılı olduğu için ya da avukatlık mesleğini sevdiğiniz için avukat olmayı seçmeniz mantıksız. Bir baba, oğluna avukat olması gerektiğini, çünkü oğlunun açtığı birçok dava için avukatlara bir servet ödediğini söyledi.

Hiç kimse sizi ilgi duymadığınız bir derse okumaya zorlamamalı. İnsanlar tutkularının peşinden gitmiyor çünkü isim ve para peşinde koşuyorlar. Bu yüzden binaları sağlam olmadığı için her yıl binlerce kişiyi öldüren şarlatan inşaat mühendisleri var. Tıp mesleğine ilgi duymadıkları için hastalarını dikkatsizce öldüren doktorlarımız var. Beyinleri disipline uygun olmadığı için avukatların masum müvekkillerini hapishaneye gönderdiklerini görüyoruz. Zenginliğiniz ve şöhretiniz amacınızdadır.

Bazı öğrencilerin şöyle dediğini duyuyorum: “Mesleki bir kursa gidiyorum.” Profesyonel olan belirli kursların olduğu konusunda aldatıldık. Hiçbir yerde mesleki kurs veya ana kurs yoktur. Alanınızda çok becerikli olduğunuz gün, profesyonel oldunuz ve alanınızı profesyonel bir alan haline getirdiniz. Her alan profesyonel bir alan. Ustası olduğunuz her şey mesleğinizdir; dolayısıyla her meslek profesyonel bir alan olabilir.

Bu yüzden profesyonel futbolcularımız var. Futbol profesyonel bir kariyerdir. Dolayısıyla ayakkabıcılık profesyonel bir meslektir, bahçıvanlık profesyoneldir, spor da profesyonel bir alandır. Profesyonel olmak için doktor, mühendis veya avukat olmanız gerekmez; Her alan profesyonel bir alan.

Amacınızı, ilgi alanınızı bildiğiniz gün, ciddi anlamda eğitiminize başladığınız, yani öğrenci olduğunuz gündür. Bir kursa hırs değil tutku duymadıkça asla başarılı olamazsınız. Kimse sizi ilgi duymadığınız bir derse girmeye zorlamamalı. Tutkunuzun peşinden gidin ve vizyonunuza sahip olun.

Tutkunuzu ihmal edin ve sorunlara maruz kalın. İlgi alanınızı bulursanız bir gecede usta olursunuz. Birinin sizin için bir alan seçmesine izin vermek intihar demektir; profesyonellerden danışmanlık alabilirsiniz. İlgilendiğiniz yerde olduğunuzda öğrenme ucuz ve ilginç hale gelir. Ben Carson, “Yeteneklerimizi tanıyıp, onları doğru şekilde kullanırsak ve bu yetenekleri kullanan bir alanı seçersek, alanımızda zirveye çıkarız” dedi.

İlgi alanımı nasıl öğrenebilirim?

Allah’a sorun: Ürünün fonksiyonlarını ve kapasitesini bilen üreticidir.

Geniş çapta okuyun: Bilmediğiniz bazı alanlar veya eğitim kursları var. Biyografileri, otobiyografileri, profesyonel dergileri okuyun; aslında her iyi kitabı veya yayını okuyun.

Tutkunuzu bilin: Sevinçle, stres olmadan ve karşılık beklemeden yaptığınız bir şey vardır.

Bir profesyonelden veya deneyimli bir kişiden tavsiye alın.

Orijinal olun: Kimseye benzemek istemeyin. Benzersizsin; asla başka bir sen olamaz. Alanı tespit ettiğinizde alanınızda bir mentorunuz olabilir ama kendiniz olun.

Sizi ilgi duymadığınız herhangi bir alana zorlayacak her türlü baskıya her açıdan direnin, çünkü sonradan acı çekecek veya pişman olacak olan yalnızca sizsiniz.

Okuldaki her konuyu ciddiye alın. Tutku duyduğunuz alanı bilmiyor olabilirsiniz.

Achebe tıp doktoru olarak başarısız olurdu.

Anyaehie George Kelechi

Bir yorum bırakın