Akademik Hayat Tez Hazırlama

Yazmak Ruh Sağlığınızı Nasıl İyileştirir?

Yazmak Ruh Sağlığınızı Nasıl İyileştirir?

Hiç yazmayı düşündünüz mü? Veya yazmayı denediniz mi?

Yazmayı denediyseniz, bir tür değişiklik hissetmiş olduğunuzdan eminiz.

Daha önce denememiş olanlar mutlaka denemeli çünkü zihin sağlığınız açısından gerçekten faydalı.

Düşüncelerinizi yazdığınızda kendinizi canlanmış hissedersiniz; kendinizi çok rahatlamış hissediyorsunuz. Kendini sürekli yalnız hisseden ya da kendini dünyadan soyutlayan insanlar, duygularını ve duygularını yazdıklarında teselli bulurlar.

Yazmanın beyninizi ne kadar olumlu etkilediğine dair hiçbir fikriniz yok. Birçoğunuz faydalarından haberdar değilsiniz. Oldukça ikna edici gerekçelerimiz var ve elbette bu gerekçeleri okuduktan sonra yazmanın daha geniş bir perspektife sahip olduğunu göreceksiniz. Beyninizi ne kadar şaşırtıcı bir şekilde etkilediğine dair şeffaf bir resim elde edeceksiniz.

1. Hafızanız güçlenir

Hiç yapılacaklar listesi hazırladınız mı?

Veya daha önce yapılacaklar listesi hazırlayan birini tanıyor musunuz?

Cevabınız evet ise o kişiye bunun faydalarını sorun. Yapılacaklar listesi hazırlasalar da onu tekrar tekrar görmek zorunda değiller. Çünkü tüm görevleri yazdıklarında beyinlerine kayıt oluyor. Bir şeyi unuttuklarında bile, o şeyi hatırlamak için hazırladıkları yapılacaklar listesine bakmaları yeterli oluyor.

Yapılacaklar listesine sahip olmanın birçok faydası vardır. Beyninizde temporal lob var, bir şey yazdığınız anda aktif oluyor. O temporal lobun hücreleri harekete geçer ve yazdığınız şeyi hatırlamanızı sağlar.

Beyniniz, anı defterinize not ettiğiniz şeye odaklanmak yerine, yazdığınız şeye daha fazla odaklanır.

Yapılacaklar listeniz, farklı görevleri organize etmede daha iyi olmanıza yardımcı olur. Kontrolün daha fazla sizde olduğunu ve görevlerle ilgili tüm endişelerinizin uçup gideceğini hissedersiniz.

2. Görselleştirmeniz daha iyi hale gelir

İnsan beyninin her şeyi bir resimle ilişkilendirmesi yaygındır. Yazdığımız harfleri bile beynimiz farklı şekillerle ilişkilendirir. Görselleştirmede daha iyi olmak uzun vadede size çok yardımcı olur.

Bir şey yazdığınızda görsel günlüğünüzü güçlendirirsiniz. Beyninizin görsel günlüğü etkinleştirildiğinde beyniniz bilgiyi daha hızlı işler. Okuma ve yazma eyleminiz beyniniz için güzel bir görsel kayıt oluşturmanıza yardımcı olur.

3. Günlük tutmak genel sağlığınızı iyileştirir

Çoğu zaman bir şeyler düşünürüz, adrenalin patlamasıyla karşı karşıya kalırız ama bunu tarif edemeyiz. Her şey gibi öfke duygusu da bizi rahatsız eder. Beynimizde yer açan tüm zehirli düşüncelerden nasıl kurtulacağımızı anlayamayız.

Tüm toksisiteden kurtulmanın en iyi yolu günlük tutmaya başlamanızdır. Bu alışkanlık size çok rahatlama sağlayacak. Duygularınız kontrolünüz altında olacak. Yakında duygusal olarak istikrarlı hale geldiğinizi deneyimleyeceksiniz.

Günlük tutmak kendinizi iyileştirmenin bir yoludur; hayatın her aşamasında yolunuzu aydınlatır. Hayatta belirli olaylarla karşılaşırsınız ve bu olayla ilgili toksisite zihninizde emilir. Günlük tutmak, stresli ve travmatik düşünceleri daha hızlı işlemenize yardımcı olur. Günlük tutmanın daha fazla faydasını elde edebilirsiniz. En şaşırtıcı faydalarından biri bağışıklık sisteminizin güçlenmesidir.

Texas Üniversitesi’nde bir çalışma yapıldı ve sonuçlar, düşüncelerinizi bir günlüğe not etmenin T lenfositlerinizi güçlendirdiği ortaya çıktı.

T-lenfositler, farklı enfeksiyonlarla savaşmanıza yardımcı olan hücrelerin biyolojik terimidir.

Günlük tutmak, insan beyninin hafızayla ilgili olan sol tarafını harekete geçirir. Şimdi bazılarınız şunu düşünüyor olmalı: Peki ya beynin fantezi ve üreticilikle ilişkilendirilen sağ tarafı? ihmal mi ediyor?

Hayır burada beynin sağ tarafı ihmal edilmiyor. Bu sizin için sürpriz olmalı, ancak sol beyniniz çalışırken sağ beyninizin otomatik olarak uykudan uyandığı ve hayal kurmanıza yardımcı olduğu ve üretkenliği artırdığı doğrudur.

4. Yazmak sizi daha akıllı yapar

Zaten akıllı olduğunuzu biliyoruz, ancak fazlası fena değil. Katılmıyor musunuz?

Yazmak sizi akıllıdan daha akıllıya dönüştürür. Yazmak her şeye açıklık getirir. Sözlü iletişim iyidir, ancak size herhangi bir konuda yazmanın sağladığı netliği sağlamaz.

Belirli bir konu hakkında yazmaya başlamadan önce o konuyu iyice kavramanız gerekir. Belirli bir konu hakkında yazmaya karar verdiğinizde ilk önce o konuya ilişkin bilginiz gelir. Belirli bir konu hakkında yazmadan önce öncelikle o konuyla ilgili tüm düşüncelerinizi organize etmeniz, ardından o konu hakkında araştırma yapmanız gerekir. Burada iki şey oluyor; o konuyla ilgili daha fazla bilgi alıyorsunuz ve süreçle ilgili düşüncelerinizi de dahil ediyorsunuz.

Yazmak, sözlü iletişiminizin de bir parçası haline gelen kelime dağarcığınızı geliştirir. Belirli bir şeyi okuduğumuzda veya belirli bir şey hakkında yazdığımızda, bir şeyi daha az kelimeyle anlatmak için cümleler ve kelimeler düşünürüz. Bunun için “Bay Google”a doğru yol alıyoruz ve uzun paragrafı sadece birkaç satırla anlatabilecek kelime öbeklerini ve kelimeleri buluyoruz.

Bir kişi olarak kelime dağarcığınıza bu kadar çok yeni kelime ve ifade eklediğinizde kendinizi iyi hissedersiniz.

Kelime günlüğümüzde yeni kelimeler ve ifadeler kullanmaya başladığımızda daha fazlasını bulma motivasyonunu kazanırız.

5. Taş Devri’ne geri dönün

Lütfen! Kelimenin tam anlamıyla almayın. Taş Devri’ne geri dönmek, bir çivi alıp bir taşa kelimeler kazımaya başlamak anlamına gelmez. Kalemli tabletin olmadığı, gadget’ların olmadığı ve yalnızca kalem ve kağıda bağımlı olduğunuz zamanlara geri dönmeniz gerekiyor.

Elektronik aletlerinize veda edin, bir kalem ve kağıt alın ve düşüncelerinizi not etmeye başlayın. Bundan önce size bir şey sormak istiyoruz; kaç adet eskiz defteriniz ve kaleminiz var? Cevabınız “Çok” ise kırtasiye bağımlısı olduğunuzu söyleyebiliriz (ki bu iyi bir şey gibi görünüyor), ancak herhangi bir kırtasiyeye sahip olmadığınızı söylüyorsanız tüm varlığınızı hayata hapsettiğinizi söyleyebiliriz.

Elinize bir kalem alıp yazmaya başladığınızda beyniniz bu aktiviteye girişir. Beyniniz burada 3 şekilde çalışmaya başlıyor. Öncelikle bir kalem tutuyorsunuz (burada motor becerilerinizi kullanıyorsunuz), sonra yazmak istediğiniz satırları hatırlamaya çalışıyorsunuz (hafızanızı güçlendiriyor) ve ardından kelimeyi özünde oluşan farklı görsellerle ilişkilendirmeye başlıyorsunuz. zihninizi güçlendirin (görsel günlüğünüzü güçlendirin).

6. Yazmak, yazarken daha iyi olmanıza yardımcı olur

Okuduğumuzda beynimizin daha iyi çalıştığını ve yazma sürecinde bize yardımcı olduğunu hepimiz biliyoruz. Düşüncelerinizi ve duygularınızı yazmanın, yazma yeteneğinizi güçlendirmede size çok yardımcı olduğunun çok az farkındayız.

Belirli şeyler üzerinde çalışırken aklınıza gelen fikirleri düşünebiliyor musunuz? Bu fikirleri yazmayı unuttunuz ve şimdi onları tekrar hatırlamak çok karmaşık. Bu durumda yapılacak en iyi şey, fikir aklınıza gelir gelmez madde işaretlerini not etmektir. İlhamın akmasına izin verin, ancak tüm harika şeyleri yazmayı unutmayın çünkü bunlara ulaşmak zordur.

7. Çözüm bulmanıza yardımcı olur

Belirli bir soruna çözüm bulamadığınızda kendinizi tedirgin hissedersiniz. Bu şeyin kökleri gelişir ve neredeyse her şeye öfkelenirsiniz. Daha önce denemediğiniz için biraz tuhaf gelebilir ama yazmanın pek çok sorunu çözebileceği doğrudur.

Bir sorun olduğunda ayrıntıları ararsınız ve ardından ona olası çözümü bulmaya çalışırsınız. Hiçbir şey size yazmaktan daha fazla yardımcı olamaz. O konuyla ilgili tüm sorunlarınızı not edin ve ardından ayrıntıları aramaya çalışın. Aklınıza gelen olası şeyleri not alın. İyi bir veriye sahip olduğunuzda, bu sorunu çözmek sizin için büyük bir görev olmayacaktır.

Bu şekilde problem çözme becerileriniz daha iyi hale gelir ve gerginlik ortadan kalkar.

Alt çizgi

Akıl sağlığınız son derece önemlidir ve bundan taviz vermek şimdiye kadarki en kötü şeydir. Yazmak sizin için başka bir görev gibi görünebilir, ancak bize güvenin, sorununuzu daha büyük ölçekte çözer. Ayrıca mevcut olanlardan herhangi birini deneyebilirsiniz.

Yapmaya başlamadığınız sürece faydalarından yararlanamazsınız. Ne yazarsanız yazın, sadece yazın. İlhamın akmasına izin verin, toksik düşüncelerin vücudunuzdan atılmasına izin verin, fikirleri not alın ve bir kez daha canlandırın. Bahsettiğimiz avantajlardan siz de yararlanabilirsiniz. Artık top sizin sahanızda. Fırsatı değerlendirin ve kendinizi tüm endişelerden kurtarın.

Harry James

Bir yorum bırakın