Tez Hazırlama

Araştırma Ödevi Konusu Fikirleri Nasıl Bulunur?

Araştırma Ödevi

Araştırma ödevi konu fikirlerinin ilk kaynağı her zaman ders sorumlusundan gelmelidir. Genellikle hocanız araştırma ödevi konularının bir listesini verir ve ilgilendiğiniz birini seçmeniz istenir. Bazı üniversiteler, öğrencilerin araştırma konusu fikirleri önermelerine izin verir ancak bu tamamen özgür bir seçim olmayacaktır.

Araştırma makalesi konu fikirlerinizi seçerken çevrimiçi olun. İnternetten araştırma fikirleri hakkında bilgi bulmak, şu anda mevcut olan arama yetenekleri göz önüne alındığında nispeten kolaydır. Ne kadar fazla bilgi mevcutsa, o kadar kolay görünebilir ancak bu her zaman böyle değildir. Araştırma makaleleri, tanımı gereği, kendi kendinize yaptığınız araştırmaya dayanmalıdır. Bazen araştırma makalesi konusu fikirleri, araştırma zaten yapıldığından ve çok fazla bilgi mevcut olduğundan reddedilir. İdeal olarak temel arka plan bilgileri mevcut olmalıdır, ancak özel araştırma makalesi hakkındaki bilgiler sınırlı olmalıdır.

Konu fikirleri oluştururken dikkate alınması gereken birkaç husus vardır.

Ödevden beklentiniz yüksek mi?

Üniversite eğitiminin ilk zamanlarında büyük bir sınıftaki bir eğitmen veya profesörün belirli konular yerine çok genel konular ataması yaygındır. Alt konuları seçme konusunda daha özgürsünüz ve yeni, farklı yaklaşımlar memnuniyetle karşılanır. İlgilendiğiniz bir alt konuyu arayın ve yeni bir yaklaşım arayın. Bu seviyede öğretmenleriniz orijinal araştırma değil, kanıtlarınızı nasıl toplayıp sunduğunuzu araştırır.

Nitelikli bir ödev hazırlamak istiyorsanız, araştırma makalesi konuları çok daha spesifik olacak ve giderek daha yüksek derecede orijinal araştırma içerecektir. Her durumda, her zaman önemsediğiniz bir şey için gidin, aksi takdirde sadece fikri araştırma süreci sizin için berbat bir deneyim olacaktır. Eğitmenleriniz de ilgisizliğinizin sıkıcı bir kağıtla sonuçlanacağı için çok heyecanlanmayacaktır. Bir öğretmen için ilgisiz öğrencilerin çok sayıda sıkıcı makalesini okumaktan daha kötü bir şey yoktur.

Hangi formatta yazılmalıdır?

Var olan farklı format türleri ve yazdığınız farklı format türleri hakkında düşünün. Eğitmen gerekli formatı ana hatlarıyla belirlediyse, gerekli formatı kullanın. Farklı bir format seçmeye çalışmayın. Herhangi bir format belirtilmemişse, stilinize uygun bir format seçin. Kendinizi rahat hissettiğiniz biçimde yazmak her zaman daha kolaydır.

Nereye bakmalısınız?

Başlangıç ​​noktanız her zaman eğitmeninizin verdiği araştırma makalesi konusu fikri olmalıdır. Eğitmeninizin belirlediği kısıtlamalar dahilinde, herhangi bir kaynaktan belirli fikirler alınabilir. Güncel olaylar ve gerçek dünya genellikle farklı bir bakış açısı sunar – özellikle beşeri bilimler konularında.

Önceki araştırma makaleleri genellikle kütüphanede bulunur. Tamamlanan tezlere dışarıda bırakılan farklı bir eğim hakkında sıklıkla fikir verdikleri için bir göz atın. İyi yazılmış bir araştırma tezi, araştırmanın sınırlamalarını açıklayacaktır ve sınırlamaların ötesine bakmak yeni fikirler sağlayacaktır.

Mevcut araştırma makalesi konu fikirlerine çevrimiçi bakın ve ilgili web sayfalarını okuyun. Çevrimiçi forumlara gidin, bir konunuz olabilir ve neyin tartışıldığını görün. Bu, her türlü yazılı değerlendirme için mükemmel bir fikir kaynağı olabilir.

Bir yorum bırakın