Tez Hazırlama

Tez Yazım Materyali Bulma

tez-yazim-materyali-bulma

Tez yazma materyalleri bulmayı planlıyorsanız, konunuzun tam olarak ne olduğunu ve bilgilerinizi nasıl aktaracağınızı bilmeniz gerekir. Konunuz için her şeyi kapsayacak geniş bir yelpazeye sahip olmak istiyorsunuz ancak vurgulayacağınız konunun kapsamını kaybetmek istemiyorsunuz.  Yazınızı tek bir paragrafta özetleyebileceğinizden emin olun. Değilse, konu materyali çok geniş olabilir. Konunuzla ilgili belirli bir konuyu daraltmanız gerekecek.

Tez yazımı bir gecede olmaz. Bir tez yazmanız gerekeceğini biliyorsunuz ve araştırma yapmak ve okumak için vaktinden aylar önce başlamalısınız. Boş zamanınız olduğunda teziniz için biraz araştırma yapın. Teziniz için kullanacağınız tüm malzemeleri araştırmak ve bulmak çok zaman alır. Yeterince erken başlamazsanız, ortalamanın altında, etkili bir şekilde savunamayacağınız bir makaleniz olduğunu görebilirsiniz. Araştırma, bir tezin bel kemiğidir.

Bir kez daha tez konunuzu araştırırken okuduklarınızı özetleyen paragraflar yazın. Bu, tez yazmaya başladığınızda size yardımcı olacaktır. Okuduğunuz her şeyi hatırlamak için asla zihninize güvenmeyin. Ayrıca bilgilerinizi toplamak için kullanılan kaynaklara da ihtiyaç duyacaksınız. Ne kadar çok bilgi toplarsanız, o kadar çok yazmanız gerekecektir. Kolayca gözden geçirmek için daima notları, kaynakları ve sahip olduğunuz materyalleri bir arada tutun. Organizasyon, tez yazmanın bir başka önemli parçasıdır. Her şey yolunda olmalı, böylece yazmaya başladığınızda etrafta dolaşmak zorunda kalmazsınız.

Tezinizi araştırmaya ve gerçekten yazmaya başlamadan önce, daha kolay ele alınmasını sağlamak için bölümlere ayırabilirsiniz. Tez yazmak, bir e-kitap veya makale yazmak gibi değildir, çok daha büyüktür ve zaman alıcıdır. Tezinizi yazarken daima danışmanınızla birlikte çalışın, böylece teziniz olarak okuyucuya iletmek istediğiniz şeydir. Tezinize karşı çıkmak için güçlü noktalara ihtiyaç vardır. Savunmak, tez yazarken birçok kez duyacağınız bir kelimedir ve bunu kolayca yapabilmeniz gerekir.

Bir yorum bırakın