İntihal

İntihal Nasıl Düşürülür?

Tezinizi yazarken dikkatli olursanız intihal nasıl azaltılabilir? sorusuna gerek yoktur. İntihali azaltmak için bir tez, makale veya herhangi bir akademik çalışma yapmadan önce intihalden kaçınmanın yollarını denemelisiniz. Çalışmanızda intihalden kaçınmak için en başında intihal niyetinde olmadığınızı göstermelisiniz. Çoğu insan farkında olmadan intihal suçuna düşüyor.

İntihal azaltma yöntemlerini merak edenler intihalin iyi bir şey olmadığını bilirler ve intihal düşürme yoluyla bu sıkıntıdan kurtulmak isterler. İntihal programına yakalanmamak için elinizden geleni yaptınız ancak tez benzerlik oranınız yüksekse intihal azaltma yöntemlerini uygulamalısınız. Tezinizde, ödevinizde intihal problemiyle karşı karşıya kalırsanız 5 adımda intihal probleminden kurtulabilirsiniz. Bu makale sayesinde intihali 5 adımda azaltabilirsiniz. Adım 1 ve 2, intihalden kaçınmak için yapmanız gerekenleri içerir; 3., 4. ve 5. adımlarda çalışmanızda intihal varsa, benzerlik oranı yüksekse intihal oranını düşürmek için yapmanız gerekenler yazmaktadır. Tez benzerlik oranınız yüksek ise 3., 4. ve 5. adımları uygulayarak istenilen orana gelene kadar tekrarlamalısınız.

1. Ne anlamına geldiğini bilmeden intihali düşüremezsiniz

İntihali azaltmak için ilk dikkat edilmesi gereken şey benzerlik oranının düşük olmasıdır. Bunun için öncelikle tezinizde kullandığınız alıntıları ve kaynakları belirtmelisiniz. Bu konuda sunacağınız kurumun atıf kriterlerini öğrenmeniz ve bu kurallara uymanız uygun olacaktır. Başka bir eseri kullanan ve kaynak göstermeyen çalışma intihal olarak görülür.

2. İntihalden kaçınırsanız intihali düşürmenize gerek kalmaz

İntihali azaltmak için dikkat etmeniz gereken bir diğer konu da başkasına ait cümlenin değiştirilip kendi sözlerinizle yeniden yazılmasıdır. Başka bir deyişle, intihalden kaçınmak için kullandığınız her cümle size ait olmalıdır. İntihalden kaçınmak için dikkat etmeniz gereken bir diğer husus ise araştırdığınız kaynaklardan kelimeleri harmanlayarak kendi cümlelerinizi tezinize yansıtmanızdır. Elbette bunları yaparken kullandığınız kaynaklara da atıfta bulunmayı unutmamalısınız.

3. İntihal raporu almalısınız

Tezinizi teslim etmeden önce intihal raporu almanız gerekmektedir. Böylece tezinizin benzerlik oranını öğrenebilir ve intihali azaltmaya çalışabilirsiniz. İntihal raporunu ne kadar erken alırsanız o kadar avantajlı olursunuz. Tezinizin benzerlik oranı yüksekse kısa sürede bunu azaltmanız mümkün olmayacaktır.

4. İntihal raporu en büyük yardımcınızdır

İntihal raporunda tezinizin benzerlik oranını ve hangi cümlelerin hangi kaynaklara benzediğini görebilirsiniz. İntihal raporu alınacak program olarak Turnitin intihal tespit programı tercih edilmelidir. Bu konuda en güçlü intihal tespit programı olması, üniversitenizin de turnitin kullanması veya akademik çalışmalar için turnitin programı seçilmesi nedeniyle turnitin intihal programını seçmelisiniz. İntihalin azaltılması için turnitin programı kullanılarak intihal raporu alınması bir zorunluluk olarak değerlendirilebilir.

5. İntihal raporunda benzer olan kısımları yeniden yazmalısınız

İntihal programı size nereyi değiştirmeniz gerektiğini gösterir. Bu bölümler mükerrer içerik olarak değerlendirildiğinden çalışmanızın benzerlik oranı yüksek bulunmuştur. Bu nedenle, benzer bölümleri benzersiz bir şekilde yeniden yazmak, çalışmanızın benzerlik oranını azaltacaktır. Benzer bölümleri değiştirirken eşanlamlılar kullanabilir veya cümleyi aynı anlama gelecek şekilde yeniden yazabilirsiniz.

Bir yorum bırakın