Tez Hazırlama

Makale Yazmanın İpuçları

Üniversitede çalışma ve ödevi tamamlama söz konusu olduğunda bir numaralı zaman kaybı hakkında konuşmak gerekiyor. İster bir makale yazıyor olalım, bir PowerPoint sunumu oluşturalım, kısa bir video prodüksiyonu, bir web sitesi ya da bir İngilizce kursundaki herhangi bir büyük projede, sonunda “Bundan sonra ne yapacağım?” diyerek o tuğla duvara çarparız.

Eğer herhangi bir tür derse katılıyorsanız bir noktada düşünme yeteneğinizin tükenme ihtimali yüksektir. Sorun şu ki, gerçekten sadece bunu yapmak istediğinizde, bazen tekrar yoluna girmek sonsuza kadar sürebilir.  İşte fikirlerin tekrar akmasını sağlamak için atabileceğiniz hızlı adımlar.

Büyük Resmi Düşünün

Yazmayı seçtiğiniz (edebi analiz) konusu hakkında kendinize şu soruyu sorun: İlgilendiğim metin (ler) de temsil edilen ana temalar veya büyük fikirler nelerdir? Basit, değil mi? Makalenizin odağını yeterince daralttıysanız, umarım bunlardan üçünden fazlasına sahip olmazsınız. Ve bu üçü, dürüst olmak gerekirse, daha da büyük, tekil bir fikre köprü kuruyor olmalı.

Sembol Tanımlama

İngilizce dersleri ve özellikle edebiyat dersleri, büyük ölçüde felsefe ve dünya görüşlerini (kültürü) metafor yoluyla temsil etmektedir. Bu, bir metni yorumlarken çok özgür olabileceğiniz anlamına gelir. Ve bunun için ikna edici bir argüman yaptığın sürece gerçekten yanılamazsın. Ama işte yazarın engelini aşmanın anahtarı …

Semboller, yazarların ANAHTAR bir metaforik aracıdır!

Öyleyse, metnin veya metinlerin bu büyük fikre karşı tutumunu açıklamaya yardımcı olacak bir sembol seçin – bir karakter, bir açıklama, bir öğe … vb. -. Artık yazınızda belirli bir sembolün ve büyük bir fikrin detaylandırılmasına girebilirsiniz. Bu noktada, pozisyonunuzu yedeklemeye yardımcı olan bu sembolü çevreleyen birkaç alıntı bulun ve makalenizde 250’den fazla kelime daha yazdınız. Ayrıca alıntıların argümanınızı nasıl kanıtladığını açıklamak için her alıntıdan sonra kendi ayrıntılarınızı ekleyin.

Bu, makalenize daha fazla açıklama ve öğe eklemenin harika bir yolu olmakla kalmaz, aynı süreç tez cümlenizi oluşturmanın bir yolu olarak da kullanılabilir:

– Sadece büyük fikirleri ara,

-Bu büyük fikir hakkında açıklama yapan bir sembol (veya birkaçını) bulun,

-Sonra sembolün yazarınızın büyük fikir hakkındaki bakış açısını temsil ettiğini iddia edin.

-Ya da belki yazar bu bakış açısını hicvediyordur. Burada kendi takdir yetkinizi kullanın.

Bir yorum bırakın