İntihal

İntihal, Telif Hakkı ve Adil Kullanım

İntihal, Telif Hakkı ve Adil Kullanım

İnternette gördüğünüz bir şiiri seviyorsunuz ve kitabınızda alıntı yapmak istiyorsunuz. Ama bu intihal mi? Bir kitaptaki bir pasajdan alıntı yapmak istiyorsunuz, ancak izin istemeniz gerekip gerekmediğinden emin değilsiniz. Neler adil kullanım sayılır ve telif hakkıyla korunan bir çalışmayı kullanmak için ne zaman izin almanız gerekir?

Başkasının bilgilerini web sitenize göndermeden veya kitabınızda kullanmadan önce izin almanız gerekir. Evet, kamu malı ve adil kullanım gibi şeyler vardır, ancak ne olursa olsun güvende olmak her zaman en iyisidir. Başkasına ait bir şeyi kullanmaya karar vermeden ve o kişiyi kızdırma ve olası bir dava ile karşılaşma riskini almadan önce kendinize birkaç soru sorun:

1. Bu bilgi, şiir, çizgi film veya her neyse gerçekten ihtiyacım var mı? Kitabım veya websitem onsuz iyi olacak mı?

2. Bu öğe kamu malı mı?

3. Kamu malı değilse, bunun bir kısmını adil kullanım kapsamında kullanabilir miyim?

4. Çalışmayı yeniden yazabilir veya yeniden ifade edip sonra yeniden yazdırabilir miyim?

5. Referans vermek yeterli mi?

Bu soruların her birine ayrıntılı olarak bakalım.

Bu bilgiye gerçekten ihtiyacım var mı? Kitabım veya websitem onsuz iyi olacak mı?

Neredeyse her durumda bilgi, belge, şiir veya her ne ise onsuz yapabileceğiniz bir şey olduğu söylemek mümkün. Kendi malınızı göstermek için neden başka birinin malını kullanasınız? Bunu yapamazsanız, kamu malı bir tane arayın. Ancak telif hakkıyla korunan bir şeyi kesinlikle dahil etmek istiyorsanız, bunun için ödeme yapmaya hazır olun. İzin almak için mal sahibi veya varisi ile iletişime geçmeniz gerekecek ve şüphesiz, yalnızca size izin verildiği için onu kullanacağınıza söz veren bir tür belge imzalamanız gerekecektir. Ayrıca özellikle satmayı planladığınız bir kitap gibi ticari amaçlarla kullanmak için genellikle ödeme yapmanız gerekecek ve genellikle bu çok pahalıya mal olacak. Bu fiyata, gerçekten kitabınıza veya web sitenize eklemeniz gerekiyor mu?

Bu öğe kamu malı mı?

Kamusal alanı ne oluşturur? Ülkeye ve işin türüne göre değişir. Bugün yazarlar için Amerika Birleşik Devletleri’nde telif hakkı ömür artı 70 yıl içindir. Kural olarak, bir yazar veya sanatçı 1941’den beri ölmüşse, muhtemelen güvendesinizdir, ancak yine de araştırmanın zararı olmaz. Dahası, “Don Kişot” gibi eski bir çalışma kamu malı olsa da, bu onun modern bir çevirisi olduğu anlamına gelmez.

Adil kullanım ne sayılır?

Bir çalışma kamu malı değilse, çoğu zaman yine de uygunsa küçük bir kısmını, örneğin bir alıntı veya pasaj gibi, genellikle bir sayfayı aşmamak için kullanabilirsiniz. Bununla birlikte, şiir gibi kısa bir eser, kısa olmasına rağmen bütünüyle kullanılamaz çünkü yapıtın tamamını kullanacaksınız, ancak ondan bir mısra ya da dörtlük alıntı yapabilirsiniz. Öyle bile olsa, bu tür durumlarda güvenli oynamak ve kitabınızdaki veya web sitenizdeki çalışmalardan alıntı yapmak için izin istemek en iyisidir. Adil kullanımı neyin teşkil ettiği, aşağıdakiler de dahil olmak üzere birçok duruma bağlıdır: kullanım amacı, ister ticari ister hayır amaçlı olsun, alıntı bir kitap incelemesi gibi çalışmayı tanıtmak için kullanılıp kullanılmadığı veya onu kullanmanızın birinin satışına zarar verip vermeyeceği başkasının kitabı çünkü ondan çok fazla bilgi sağlıyorsunuz.

Başkasının işini kullanırken her zaman ince çizgiler vardır. Adil kullanım yasalarının kapsamına girdiğinden emin olsanız bile, kamu malı değilse, çalışmayı kullanmak için izin istemek en iyisidir ve bu pratik görünmüyorsa, bir avukata danışmak her zaman en iyisidir.

Çalışmayı yeniden yazabilir veya yeniden ifade edebilir ve sonra yeniden yazdırabilir miyim?

Kaynağa atıfta bulunmanız koşuluyla, temel bir fikrin özetini vererek bir çalışmayı başka kelimelerle ifade edebilirsiniz, ancak başka birinin çalışmasını asla yeniden yazamaz ve kendi eseriniz veya hatta yeniden yazıldığında onlarınki gibi devredemezsiniz. Ve bir fikri başka kelimelerle ifade etseniz bile, bu yine de başka birinin fikri (fikri mülkiyet), bu yüzden, gerekli olduğu yerde atıf vermelisiniz.

Referans vermek yeterli mi?

Hayır, referans vermek yeterli değil. Kamusal alanda yukarıda belirtilmediği sürece yeniden basmak için de izne ihtiyacınız var. Yazar, yayın, sanatçı, başka bir web sitesi vb. olsun, her zaman sahibini belirtmelisiniz. Çalışmanın asıl yazarının veya telif hakkı sahibinin kim olduğunu belirtmek genellikle yeterlidir. Bir şiir için başlığı ve yazarın adını belirtin. Bir kaynaktan en iyi nasıl alıntı yapacağınız konusunda bir stil kılavuzuna başvurmak isteyebilirsiniz. . “Chicago Stil El Kitabı” çoğu kitap için kullanmak üzere tercih edilen stil el kitabıdır, ancak diğerleri “Amerikan Psikoloji Derneği Yayın El Kitabı” (APA stili) veya başka atıf kurallarını da kullanabilirsiniz.  Bir çalışmanın telif hakkıyla korunup korunmadığını her zaman öğrenin ve her zaman gereken yere atıf yapın.

Kaynaklar

https://www.nolo.com/legal-encyclopedia/fair-use-rule-copyright-material-30100.html

https://www.mesacc.edu/~paoih30491/ArgumentsQuoteSummarizeParaphr.html

https://www.copyrightuser.org/understand/exceptions/quotati

 

Bir yorum bırakın