Akademik Hayat

Kişisel Gelişim Hırsızları

kisisel-gelisim-hirsizlari

Hiçbir şey kendiniz için bir rüya görmekten ve birşeylerin sizi bundan alıkoymak için engel oluşturmasından daha kötü olamaz. Üzücü gerçek şu ki, hayallerinizin önündeki engeller genellikle kendi kendine oluşur. Kişisel gelişiminiz, hayatınızda her gün faaliyet gösteren dört ana hırsız tarafından engellenmektedir.

  • Tutum
  • Motivasyon
  • Alışkanlıklar
  • Zaman

Yaptığınız her şey bir seçimdir. Sizin seçimleriniz her zaman bir sonuçtur. Başka bir düzeyde buna kendiniz için kişisel sorumluluk almak da diyebilirsiniz. Eğer hayatınız istediğiniz yönde akmıyorsa, o zaman belki de bu dört alanı kendi öz değerlendirmenizle parçalara ayırmanın zamanı gelmiştir.

Tutum

Düşünceleriniz ve sözleriniz buna aykırıysa, hayatınızda harika şeyler başarmak imkansızdır. Sabah uyandığınızda yeni bir güne başlamanın mutluluğunu yaşıyor musunuz? Zihniniz her günün getirdiği potansiyele kapandı mı? Tutum kontrolü yapmak kişisel gelişim için çok önemlidir. Günlük tavrımızı sürdürmeden, hayalleri gerçeğe yaklaştıran fırsatları yakalamak neredeyse imkansızdır. Etrafınıza iyice bakarsanız, otomatik pilota takılıp kalmış, metanetli tekrarlara kapılan insanları görürsünüz. Kayıtsız bir tutum neredeyse kötü bir tutumdan daha kötüdür. Yaşlandıkça zihninizi beslemek, inanç sistemlerinizi yıkamak ve tutumlarınızı günlük bakım kontrolleri yapmak daha da gerekli hale gelir. Kötü düşüncelerin farkında olmamak, hayallerinize ulaşamamak için kötü bir mazerettir. Tutum sorumluluğu, kaynaklara ve kendi kendine yardım araçlarına bilinçli olarak ulaşmaktır. Bunu yapmadığınız takdirde bu hırsız kesinlikle kendinizi keşfetme sevincinizi çalacaktır.

Motivasyon

Basitçe söylemek gerekirse, motivasyon “demir bir iradeye” sahip olmaktır. Bir şeyi yapmayı düşünmüyorsan, yapmayacaksın. Kanepenizde eriyip giderken bir şeyler yapma düşüncesiyle dans edebilirsiniz. Ancak iradenizi eylemler yoluyla gerçekten başlatana kadar bu sadece bir tüy gibi kalır. Acı gerçek şu ki, eğer istenen bir hayali veya hedefi gerçekleştirmek için hiçbir motivasyonunuz yoksa, kendi hayatınızdaki en büyük sahtekar sizsiniz. Kimse motivasyon bulmanın kolay olacağını da söylemedi. Her insan motivasyonla ilgili zorluklar yaşamıştır veya yaşamaktadır. Kişisel gelişimde bir numaralı zorluk olmaya devam ediyor. İçinizde her zaman daha sonra motive olmanızı söyleyen küçük bir ses olacak. Şimdi iradenizi uygulamaya karar verene kadar motivasyon elinizden kaçacak ve kişisel gelişimde onu ikinci hırsız olarak tutacaktır.

Alışkanlıklar

Alışkanlıklar sizi konfor bölgenizde tutar. Alışkanlıklar güvenliği sağlar. İster iyi alışkanlıklar ister kötü alışkanlıklar olsun, kendilerini güvende hissederler. Ayrıca sizi yeni ve keşfedilmemiş büyüme alanlarına geçmekten de alıkoyabilirler. Hangi alışkanlıklara sahipsiniz? Bunlar sorununuzun bir parçası mı yoksa çözümünüzün bir parçası mı? Bazen kötü alışkanlıklar kişiliğinize o kadar yerleşir ki hayallerinizi nasıl çaldıklarını fark etmezsiniz bile. Hedeflerinizle uyumlu yeni alışkanlıklar geliştirmek kişisel gelişimin anahtarıdır. İstediğiniz sonuçları destekleyen davranışlar yaymalısınız. Bunlara alışkanlık denmesinin nedeni, onları tekrar tekrar yapmanızdır. Bu hırsızın hayatınızı çalmaya devam etmesini sağlamak için verimsiz alışkanlıkları ortadan kaldırmanın yollarını bulmalısınız.

Zaman

Kelime kendisi adına konuşur. Yaşamımızın tüm anlamını barındıran evrensel bir kaptır. Zaman bulmak, yetersiz zaman, zamanın dışında… ve her insan için bir ömürdür. Düşünmeniz gereken şey şu: Yaşamınızın sonunda zamana ilişkin yolculuğunuzu nasıl tanımlayacaksınız? Zamanın işinize yaramasını mı sağladınız yoksa zamanı mı kullandınız? Her an yalnızca size, seçimlerinize ve hayallerinize aittir. Anlamlı olan her şey için hayatın size sunduğu her anın değerine saygı gösterin.

Tracy Brinkmann

Bir yorum bırakın