Tez Hazırlama

Teknik Yazarlık – Teknik Yazarlar ve Eğitim

Teknik Yazarlık – Teknik Yazarlar ve Eğitim

Eğitim dokümantasyonu (ve hatta teslimatı) teknik yazarın kariyerinin doğal bir parçasıdır. Sonuçta, bir ürünün kullanım kılavuzunu geliştiren kişiden daha iyi kim o kılavuzun “uygulamalı” versiyonunu geliştirebilir? Bir eğitim kılavuzunu ürün kılavuzundan farklı kılan nedir?

Geçiş yaparken dikkat etmeniz gereken birkaç nokta var.

Egzersizler

Eğitim, kendi kendine öğrenmeden farklıdır; çünkü eğitim katılımcılarına yapacak bir şey vermeniz gerekir. Neden? Birincisi, dünyada ders vermekten daha sıkıcı bir şey olmadığı ve ikincisi, bir şeyler yapmak onu hatırlamanıza yardımcı olduğu için.

Normalde kılavuza koymayacağınız çeşitli alıştırmalar oluşturmanız gerekir ve bu, bu alıştırmaların gereksinimlerini de karşılamanız gerekebileceği anlamına gelir. Bir satış veri tabanı programı için bir eğitim kursu geliştirdiğinizi düşünün, eğer veri tabanında öğrencilerinizin kullanabileceği bazı veriler yoksa bu pek de iyi olmayacaktır, değil mi?

Bu nedenle, egzersizler için tüm ön koşulları ve bunların sağlanmasından kimin sorumlu olacağını (bunu unutmayın – aksi takdirde yapılmaz ve suç size kalır) ve “ne yapacağınızı” belirtmeyi unutmayın. “yapacağım” öğesini seçin.

Kodlar

Ne zaman sınıfta sunum için bir program yazsam, programı sunacak kişi ben olsam bile, her zaman onunla birlikte gidecek bir senaryo yazarım. Neden? Gelecekte yeniden üretilebilmesini sağlamak ve başıma öngörülemeyen bir şey gelmesi durumunda programın devam etmesini sağlamak. Ancak programı sunarlarsa insanların senaryomu takip etmelerini beklemiyorum. Neden? Bunun temel nedeni her zaman kendi konuştuğum gibi yazmam ve diğer insanların benim gibi konuşma eğiliminde olmamasıdır. Bu yüzden senaryolarımı “anahtar mesaj” çıkarımlarıyla destekliyorum.

Bu çıkarımlar, birinin benimkini okuyarak kendi zihinsel senaryosunu hızlı bir şekilde oluşturmasını sağlar. Bir keresinde bir kıdemsiz eğitmenin senaryomu harfi harfine takip etmeye çalıştığını görmüştüm (izlemesi acı vericiydi – tarzlarımız doğal olarak çok farklı), bu yüzden şimdi senaryonun nasıl kullanılacağına dair bir açıklama da yapıyorum.

Değerlendirme

Eğitimin birçok açıdan değerlendirilmesi gerekir (ve çoğu zaman bu ihmal edilir; bu çok yazık çünkü onsuz eğitimin işe yarayıp yaramayacağını kim bilebilir ki?). En azından bir tür geri bildirim formu hazırlamanız ve ideal olarak kursiyerlerin kursun sonunda tamamlayacakları bir test hazırlamanız gerekir. Bu iki cihaz olmadan başarınızı ölçecek hiçbir temele sahip olmayacaksınız. Eğitimi değerlendirmenin uygulanması gereken daha derinlemesine yolları da vardır. Ancak bunlar burada ele alınacak kadar ayrıntılıdır.

Bir kullanım kılavuzu ile bir eğitim kılavuzu arasındaki bu basit temel farkları hatırladığınız sürece, zaten harika bir eğitim verme yolundasınız demektir.

Nick Kellingley

Bir yorum bırakın