Tez Hazırlama

Tez Önerisi Hazırlamak İçin 5 Hızlı İpucu

Bir tez önerisi tezinizi yazmanın ilk adımıdır. Çalışma alanınızda doktora derecenizi almak, uzmanlık kazanmak veya mezun olmak için bir tez gereklidir. Tez önerisi, tezin gerçekten küçük bir kısmı ancak araştırmanızın önemli bir kısmıdır. Tez öneriniz, kabul edilmek üzere danışmanınıza sunulacaktır. Danışman tez önerinizi kabul etmezse, o zaman yapboza döner. İşte tez önerinizin kabul edilmesini sağlamak için bazı ipuçları ile tezinizi yazmaya başlayabilirsiniz.

1. İpucu – Kesin Bir Konuya Yoğunlaşın

Alanınızın içindeki geniş bir konuya bakın ve ardından onu daraltın. Teziniz için araştırmanızı bitirmek için yeterli bilgi olmadığından, konunuzun çok dar olmadığından emin olun. Bir olasılık, yüksek lisans tezinizin konusunu geliştirmeniz ve bir alt konuya odaklanmanız olabilir. Malzemeyi biliyorsunuz ve konuyla ilgileniyorsunuz.

2. İpucu – Konuyu Doğrulayın

Tez önerinizde konunuz hakkında çok net olmalısınız. Konunuzun net bir şekilde anlaşılmasıyla başlar ve ardından bunu sözlü olarak ve kağıt üzerinde başkalarıyla paylaşmak için bir yöntem belirler. Konunuzu çalışma alanınızda olmayan arkadaşlarınıza açıklamaya çalışın. Onlara tez konunuzu tam olarak anlayıp anlamadıklarını sorun. Boş bir şekilde başlarını sallarlar ve endişeli görünürlerse, tekniğiniz veya konunuz üzerinde çalışmanız gerekir. Konuyla ilgili net dönüş varsa tez konunuz daha hızlı kabul edilecektir.

3. İpucu – Üniversitenizin Tez Önerisi Yönergelerini Keşfedin

Tez danışmanınıza gidin ve programın veya üniversitenin tez önerisi yönergelerinin ne olduğunu ve bunlara uymanın yolunu sorun. Ayrıca interneti kullanabilir ve yönergeleri bulabilirsiniz. Çok fazla çaba gerektirmemeli ve gelecekte size önemli ölçüde zaman kazandıracaktır. Tez önerinizi, tez yazım yönergesine göre yazmaya başlamalısınız. Tez konunuzun hızlı bir şekilde onaylanmasını istiyorsunuz, böylece tezinizi yazmaya devam edebilirsiniz.

4. İpucu – Tezinizi Yazmaya Başlayın

İlgilendiğiniz bir konuyu keşfettiyseniz ve yazmaya başlama ihtiyacı hissediyorsanız o zaman devam edin! Danışmandan yanıt almayı beklerken yazmaya başlayın. Çoğumuz yazarın tıkanıklığına aşinayız ve bu, tezlerini yazan kişiler için üzücü olabilir. Yazmaya başlamanız gerekiyorsa kendinizi zorlayıp başlamalısınız. Her gün 15 dakika yazmak harika bir ipucudur.

5. İpucu – Konunuzu Hedefleyin

Araştırmaya devam etmek ve tez konunuzu çok geniş ve büyük yapmak cazip gelecektir. Teziniz, önerinizdeki bir konuya odaklanmak için oluşturuldu. Seçtiğiniz tez konusuna uyun ve tamamen ele alın. Çalışmanızı genişletme ihtiyacı hissediyorsanız bunu konuya ilk bakışınız olarak düşünün. Belki bir gün konuyu daha çok araştırır ve bir kitap yazabilirsiniz.

Bir tez önerisi yazmak belirli bir konuya yoğunlaşacaktır, açık ve kısa olmalısınız ve bölümünüzün tez önerisi kurallarını keşfetmelisiniz. Danışmanınızın konunuzu kabul edip etmediğini duymak için beklerken tezinizi yazmaya başlayın ve her zaman konunuza konsantre olun.

Bir yorum bırakın