Veri Analizi

Ön Test Neden Önemlidir?

on-test-neden-onemlidir

Anketler için ön test yaptırmak çok önemlidir. Ön test, anketinizin veya ölçeğinizin güçlü ve zayıf yönlerini belirlemenize yardımcı olabilir. Ön testinizin güvenilir bir soru formatına ve aynı zamanda iyi bir üslup ve düzene sahip olması için doğru bir ön test oluşturarak anketinizin daha iyi sonuçlar ortaya çıkarmasını sağlayabilirsiniz.

Katılımcı ön testler, katılımcılara ön testin nasıl yapılacağını belirlemek için bir örnek olduğunu söylediğinizi gösterir; Katılımcılardan anketi basitçe doldurmalarını istemek yerine, ön testlere katılmak genellikle katılımcılardan soru formuna, ifadelere verilen tepkileri açıklamalarının istendiği bir ortamda bir mülakat ortamını içerir. Bu tür bir ön test, sorularınızın yanıtlayanın samimiyetle yanıt vermesi için anlaşılabilir olup olmadığını belirlemenize yardımcı olacaktır. Beyan edilmemiş bir ön test yürütürken, katılımcılara bunun bir ön test olduğunu söylemezsiniz. Bu tür bir ön test, analiz seçiminizi ve anketinizin standardizasyonunu verimli bir şekilde kontrol etmenizi sağlar.

Converse ve Presser’e göre, eğer araştırmacılar birden fazla ön test yapacak kaynaklara sahipse, en iyisi önce katılımcı bir ön test, sonra da bildirilmemiş bir test kullanmak olabilir. Her iki test de tek bir testle ilgili güvenilir veriler gösterdiğini kanıtladı. Olası hatalar ve yanlış yorumlamalar hakkında fikir edinmek için bir ön test yapılır. Ön testin sonuçlarına göre iyileştirmeler için bilgi sağlar.

Anketler bazen nasıl kötüye kullanılır?

Anketlerden yararlı bilgiler alınamamasının ana nedeni yanıltıcı bilgiler almaktır. Anketi hazırlayan kişi, katılımcının anketlerin nasıl yapılacağını anladığına inandığından emin olmalıdır. Anketlerin bazen kötüye kullanılmasının bir başka nedeni de ölçümü araştırma ve verilerle karıştırmaktır. Görüş ölçme ve araştırma iki farklı süreçtir. Çoğu durumda anket, çok önemli bir nedenden ötürü bir araştırma aracı değil, bir ölçüm aracıdır. Kişinin düşünme süreci hakkında sorduğu soruların ötesinde beklenmedik bir şey keşfetme şansı çok azdır veya hiç yoktur.

Anketlerin kötüye kullanılmasının bir başka yolu da sorunu karmaşıklaştırmak için işe yaramaz sorular sormaktır, katılımcılar tipik olarak değersiz olduklarını ve herhangi bir gerçek etkisi olmayacaklarını fark ederler. Katılımcılar, anketteki standart maddeler dışında birçok başka faktör hakkında düşünüyor olabilirler, ancak gerçekten söylemek istedikleri şeylerle yanıt verme şansları yoktur. Anketin amacı, bir ürünü veya fikri değil, katılımcıyı anlamaktır.

Son olarak, zayıf anket tasarımıdır. Anketler son derece değerli olabilir, ancak yalnızca ölçülmeye değer bir şeyi ölçerlerse. Ayrıca hatalar, bir ankete çok fazla soru sormayı da içerir. Çoğu ankette yaklaşık 20 soru bulunmalıdır. Çok fazla sorusu olan anketler endişe ve bırakma hissi oluşturur. Bu aslında aynı anda iki veya daha fazla araştırma projesi yapmaya çalışmak anlamına gelir. Anketler değerli olabilir, ancak yalnızca ölçülmeye değer bir şeyi ölçerlerse. Bir hediye ödülü sunan anketler, yalnızca hediye ödülünü isteyen katılımcıları çekebilir. Bu katılımcılar bu nedenle anketlere değer vermezler.

Bir yorum bırakın