İntihal

Turnitin İntihal raporu Alma

Written by Tez Hazirla

Bu yazımızda turnitin programından intihal raporu nasıl alınır onu anlatıyoruz. Turnitin intihal raporu nasıl alınır? Sorusunun cevabı yazımızda. Turnitin programından intihal raporu alabilmek için öncelikle turnitin sisteminde üyeliğinizin olması gerekmektedir. Turnitin programı herkese açık bir program olmadığı için maalesef ücretle dahi herkes üye olamamaktadır. Bu sebeple turnitin intihal raporu almak için kurumunuzun turnitin ile anlaşmış olması ve size bir üyelik tanımlaması gerekmektedir. Yazımızı turnitin üyeliği bulunan veya danışman hocası ders için kendisini turnitine tanımlamış kişilere bir rehber olarak hazırlamış bulunmaktayız.

turnitin-internet-site

Turnitin intihal raporu almak için öncelikle turnitin.com adresine gidiyoruz. Login’e tıklıyoruz.

turnitin-giris

Email ve şifre bilgilerini giriyoruz. Daha önce de bahsettiğimiz gibi bu sisteme üye olmanız onu kullanabilmeniz anlamına gelmiyor. Sistemi kullanabilmeniz için danışman hocanız, kütüphaneniz veya kurumunuz tarafından size yetki verilmeli.

turnitin-sinif-kayit

Daha önce bir sınıfa kaydedilmişseniz bu sınıfa tıklayın.

 

turnitin-odev-gonderme

Buraya ilk kez ödev yükleyecekseniz “Gönder” yazar. Daha önce bir yükleme yaptıysanız “Yeniden Gönder” yazar.

turnitin-dosya-yukleme

Gönder tuşuna tıkladığınız zaman böyle bir ekranla karşılaşırsınız. Dosyanızı yüklemek için üç seçeneğiniz vardır. Dropbox, Google Drive veya bilgisayarınızdaki dosyayı sisteme yükleyebilirsiniz.

turnitin-gonderi-basligi

Benzerlik oranını öğrenmek istediğiniz dosyayı seçtikten sonra “Yükle”yi tıklamanız gerekiyor. “Gönderi Başlığı”nı boş bırakmamalısınız. Gönderi başlığı önemlidir. Çünkü intihal raporunun ilk sayfasında gönderi başlığı olarak girdiğiniz isim yer almaktadır. Gönderi başlığını istediğiniz gibi belirleyebiliyorsunuz.

turnitin-dosya-onayla

Sonraki ekranda yüklediğiniz dosyayı onaylamanız istenmektedir. Onayladıktan sonra intihal raporunu beklemeye başlayabilirsiniz.

turnitin-benzerlik-raporu

Ödev listesine döndüğünüz zaman yüklenen dosyanın intihal raporu hazır ise resimdeki gibi bir görüntü sizi karşılar. İntihal raporunu alabilmek için oranın üzerine tıklamalısınız.

turnitin-rapor-bolumu

İntihal raporunu bu ekrandan online olarak görebilirsiniz. İsterseniz raporu indirmeden önce belli filtreleri uygulayabilirsiniz. Bunun için “Filtreler ve Ayarlar”a tıklamalısınız.

turnitin-filtreler-ve-ayarlar

Filtreler ve ayarlara tıkladığınızda böyle bir ekranla karşılaşırsınız. İsterseniz çalışmanızdaki alıntıları çıkarabilir, kaynakçayı devre dışı bırakabilir veya benzerlik kabulünü sınırlanabilirsiniz. Turnitin intihal raporu için uygulayacağınız filtreleme ayarlarını belirledikten sonra intihal raporunuzu indirebilirsiniz.

turnitin-rapor-indirme

Okta işaret edildiği gibi “indir”e tıkladığnız zaman üç seçenek çıkar. Orijinal olarak gönderilen dosyayı, raporunuz için dijital makbuz veya intihal raporunuzu indirebilirsiniz. En üstte görülen “Mevcut Görünüm”e tıkladığınız zaman intihal raporunuz pdf olarak indirilecektir.

Yazar hakkında

Tez Hazirla

Bir yorum bırakın