Tez Hazırlama

Araştırma Makalesi Yazma – Bir Konu Seçin ve Araştırmaya Hazırlanın

Gerek ödev için gerekse yayın yapmak için makale yazmaya ihtiyacınız olabilir. Makale yazmak için değişik yollar izlenebilir. Makale yazmanın birçok yolu vardır. Ama önemli olan hızlı bir şekilde başlayarak makaleyi tamamlamaktır. Yazımızda makale yazımızda sizi hızlandıracak önerileri bulacaksınız.

1. Size bir konu atanmamışsa buradan başlayabilirsiniz. Kendi konunuzu seçmenize izin verildiğini varsayalım. Neyi sevdiğinizi veya merak ettiğiniz şeyleri düşünerek başlayın. Diyelim ki sonunda bir askeri şubeye gitmek istiyorsunuz ve bir kadınsınız. Sadece orduyu araştırmazsınız, bir soruya cevap vermek isteyeceksiniz. Ordunun kadınlar için en iyi kolu hangisidir? Sorunuz bu.

2. Sorunuza tez sorusu diyelim. Şimdi amacınız sorunuzu cevaplamak olacak. Bir tez önerisi yazmak için yardıma ihtiyacınız varsa, web sitemizde size yardımcı olacak bir makale vardır: “Tez Önerisi Nasıl Yazılır?”

3. Araştırmanızı yapmaya hazır olun. Yardıma ihtiyacınız varsa Araştırma Yöntemleri kitaplarından yardım alabilirsiniz.

4. Araştırmanızı takip etmeniz gerekir. Her konu için bir kaynakça listesine ihtiyacınız var. Kaynaklarınızı takip etmek için dizin kartlarını kullanabilir veya dizüstü bilgisayarınızı kullanabilirsiniz. Ayrıca her kaynağı bir stilde yazmanız gerekecek: MLA, APA, Chicago veya Turabian. Danışmanınız size hangi stili kullanacağınızı söyleyecektir.

5. Nereden başlamalı? Elbette kütüphane. Kütüphanenizde binlerce kaynak bulacaksınız: kitaplar, hükümet belgeleri, süreli yayınlar, elektronik medya ve çok daha fazlası.

Artık araştırmanıza başlamaya hazırsınız. Sitemizi takip ederek kaynakları nasıl seçeceğinizi, değerlendireceğinizi ve not alacağınızı öğrenebilirsiniz.

Bir yorum bırakın