İntihal

İntihal Hakkında Bilmeniz Gerekenler

İntihal Hakkında Bilmeniz Gerekenler
[ad_1]

Şunu hayal edin: Akşam yemeğine birkaç arkadaşınızı davet ettiniz. Tatlı yapmaya vaktiniz olmadığı için yerel bir fırında durup bir pasta alıyorsunuz. Akşam yemeğinden sonra arkadaşların yaptığın lezzetli pasta için sana iltifat ediyor. Nasıl cevap verirsin? Çoğu kişi pastayı yapan kişiye övgüler yağdırır: “Beğenmene sevindim ama ben yapamadım. Sunshine Bakery’den aldım.” Pastanın size ait olmadığını açıklayarak haklı olarak Sunshine Bakery’ye kredi vermiş oluyorsunuz. Aynı kavram yazılı olarak da geçerlidir.

Bir paragraf veya kompozisyon yazarken, çoğunlukla kendi kelimelerinizi kullanmalısınız. Ancak bazen yazarlar okudukları fikirleri başka bir yazı parçasında kullanmak isterler. Örneğin, bir yazar yakın zamanda yapılan bir seçim hakkında bir paragraf yazıyorsa, ünlü bir politikacıdan alıntı yapmak isteyebilir. Bu durumda yazar, sözlerin kendisine ait olmadığını, başka birinden geldiğini belirtmeli ve o yazarın hakkını vermelidir. Bir yazarın sözlerinin orijinal olmadığını, başka bir kaynaktan geldiğini belirtme eylemine alıntı denir. Akademik yazımda, bir yazarın orijinal olmayan tüm bilgi kaynaklarına atıfta bulunması zorunludur.

Yazarlar ödünç alınan fikirlere veya ödünç alınan kelimelere itibar etmezlerse ciddi bir hata yaparlar. Kaynak göstermeden başka bir kaynaktan birkaç kelime bile kullanmak kabul edilemez – ödünç aldığınız bilgi miktarı önemsizdir. Hırsızlık hırsızlıktır. Başka bir kaynaktan bir cümleyi, hatta bir cümleyi çalsanız bile, yine de çalma olarak kabul edilir. Başkasının fikirlerini veya sözlerini çalmak ve bunları bir yazıda sizin orijinal fikirlerinizmiş gibi kullanmak intihal olarak adlandırılır. Akademik bir ortamda, intihal çok ciddi bir suç olarak kabul edilir. Çoğu okulda, herhangi bir çalışmayı intihal etmenin ciddi akademik sonuçları vardır. Örneğin, bazı okullar kağıdın 0 (sıfır) almasını şart koşar. Diğer okullar öğrenciyi kalıcı olarak sınır dışı eder. Bazı durumlarda, okullar yukarıdaki adımların her ikisini de uygulayacaktır.

Bu, yazarların başkalarının sözlerini veya fikirlerini kullanamayacakları anlamına mı geliyor? Hayır, hiç de değil. Aslında, bir yazarın kilit noktaları, dış kaynaklardan gerçekler veya uzmanlardan alıntılar kullanılarak güçlendirilebilir. Sonuç olarak, yazarlar uygun bilgileri ödünç almaya teşvik edilir. İntihalden kaçınmanın anahtarı, bilginin kaynağını belirtmektir.

Pek çok öğrenci, özellikle bilginin genel bilgi olduğuna inanıyorlarsa, bir alıntıyı ne zaman kullanacaklarını bilmekte zorlanırlar. Örneğin, Birleşik Arap Emirlikleri’nden (BAE) bir öğrenci olan Hessa, ülkesi hakkında bir makale yazıyor. BAE’nin yedi emirlikten oluştuğunu biliyor. Bu bilgiyi alıntı yapması gerekiyor mu? Hessa bu makaleyi, insanların yedi emirlik olduğunu bilmeyebilecekleri İngilizce konuşulan bir ülkede yazıyorsa, bilgileri alıntılaması gerekir. Bununla birlikte, bilgi Hessa’nın akademik camiasında yaygın bir bilgi ise, o bilgiyi alıntılamak zorunda kalmayacaktır.

Sonuç olarak, intihal ile suçlanma riskine girmektense bilgiyi alıntılamak daha iyidir. Herhangi bir yazıyı teslim etmeden önce, orijinal yazınıza ait olmayan herhangi bir bilgiyi işaretlemeniz faydalı olacaktır. İşaretlediğiniz herhangi bir bilgi için, bu kaynakları alıntılayarak orijinal olarak yazan kişiye, kuruluşa veya Web sitesine atıfta bulunmanız gerekir.

[ad_2]

Bir yorum bırakın