İntihal

İntihalden Kaçınmak için Olmazsa Olmaz 3 Temel Adım

İntihalden Kaçınmak için Olmazsa Olmaz 3 Temel Adım

Bazen bir şehir efsanesi gibi görülen ama akademik dünyanın baş belası olan intihal, akademik çalışmalar yapanların korkulu rüyasıdır. İntihal kafa karıştırıcı ve can sıkıcı bir konu olabilir. İntihal ve bundan nasıl kaçınılacağı hakkında daha fazla bilgi edinmek için temelde aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz. Bunlara dikkat etmek, akademik yazımda çok tecrübeli dahi olmasanız intihalden uzak durmanıza yetebilir.

1. İntihalin Ne Anlama Geldiğini Bilin

İntihal, başka bir kişinin sözlerini veya fikirlerini kullandığınızda bunları kendinizinmiş gibi göstermeye çalışmanızdır. Ancak intihal pek çok farklı biçimde olabilir. İntihalin ne olduğu ve neden yanlış olduğu hakkında daha fazla bilgi edinmek için intihal nedir yazımıza bakabilirsiniz.

2. Atıf ve Alıntıların Uygun Yapıldığından Emin Olun

Akademik yazımda referans kullanmak önemlidir, ancak bunun uygun şekilde yapılması zorunludur. Uygun biçimde açıklayarak ve alıntı yaparak dış kaynaklardan bilgi ekleyebilirsiniz. Ancak tüm bu bilgiler çalışmanızda metin içi alıntılar ve ayrı bir referans listesi kullanılarak gösterilmelidir. Buradaki en önemli nokta, kullandığınız bütün kaynaklara çalışmanızda yer vermenizdir. Sonraki mesele de kaynakların kurallara uygun biçimde verilmesidir.

3. Çalışmanızı Olası İntihal için Kontrol Edin

Çalışmanızda dış kaynakları doğru şekilde kullanıp kullanmadığınızı kontrol etmek için bir araç kullanmak her zaman iyi bir fikirdir. Bu konuda size yardımcı olması için kullanabileceğiniz birçok intihal tespit programı vardır. Fakat buradaki üzücü nokta, ücretsiz olan intihal tespit programlarına pek güven olmamasıdır. Ayrıca ücretli olarak yararlanacağınız programların da bütün kaynakları tarayamayacağını unutmamak lazım. Akademik çalışmalar için tercih edilecek en mantıklı program olan turnitin herkesin yararlanamayacağı bir programdır. Bunun için tez danışmanından yardım alınabilir. Eğer eserin yalnızca internetteki yazılarla olan benzeşimi kontrol edilecekse o zaman farklı ücretli programlar denenebilir.

Bir yorum bırakın