İntihal

Telif Haklarının Temelleri – Neler Korunabilir

Telif Haklarının Temelleri – Neler Korunabilir

İster bu internet çağında yayın için mevcut olan çok büyük fırsatlardan ister Amerikan üretimindeki bir artıştan dolayı olsun, Fikri Mülkiyet Hukuku uygulaması hiç bu kadar güçlü veya daha önemli olmamıştı. Dolayısıyla yeni başlayan yazar, fotoğrafçı, müzisyen vb. için ilk soru, telif hakkı kapsamında nelerin kapsanabileceğidir?

En kolay cevap, aşağıdakilerin “orijinal” olan belirli çalışmalarıdır:

Edebiyat
Şiir
Müzik
Koreografi
Fotoğrafçılık
Hareketli resimler
Çizgi filmler
Grafik Sanatlar/Heykel
Dramatik Eserler
Mimari işler

…veya başvuruyu yapan yazarın orijinal eseri olan benzer herhangi bir “bitmiş” ürün. “Bitmiş” bir çalışmaya bir örnek, telif hakkı koruması kapsamına alınabilecek bir senaryo senaryosu olabilirken, biri için bir kavram veya “tedavi” kapsanamaz.

Ayrıca, düzenleme veya derlemenin hem orijinal hem de üretici olduğu kabul edilirse, telif hakkı olmayan materyallerin derlemeleri veya düzenlemeleri telif hakkıyla korunabilir. Örneğin, çeşitli haritalar, formlar, tablolar, takvimler ve dizinler genellikle kendi başlarına telif hakkı koruması için uygun değildir. Ancak, orijinal ve yaratıcı olduğu kabul edilen bu tür materyallerin bir derlemesi telif hakkı koruması sağlayabilir. Bir kişinin Providence, RI için bir ziyaretçi rehberi oluşturmak istediğini varsayalım. Haritalar, tablolar, restoran adları, otobüs tarifeleri vb. ayrı ayrı telif hakkı koruması için uygun olmayacaktır. Ancak bu materyallerin yaratıcı ve orijinal bir derlemesi veya “düzenlenmesi” olarak bu kılavuz, ABD Telif Hakkı Yasası kapsamında korumaya hak kazanabilir.

Telif hakları ve fikri mülkiyet hukuku ile ilgili sorularınıza özel cevaplar için, bu uygulama alanında uzmanlaşmış kalifiye bir avukata danışmanız önerilir.

Henry Boezi

Bir yorum bırakın