Tez Hazırlama

APA Formatı Nedir ve Neden Önemlidir?

APA Formatı Nedir ve Neden Önemlidir?

Pek çok kitap ve bilimsel dergi editörü, hibe hakemleri ve diğerleri, yayımlamayı düşündükleri yazıların APA (Amerikan Psikoloji Derneği) formatında hazırlanmasını şart koşmaktadır. Bu, hiçbir şekilde psikoloji ve hatta daha geniş sosyal bilimlerle sınırlı olmayan birçok disiplin için geçerlidir. APA formatı nedir? Neden psikoloji dışındaki alanlarda kullanılıyor? Ve yazarların makalelerini bu formata sokmak için ne yapmaları gerekiyor?

APA formatı, makaleleri biçimlendirmek için standart bir kurallar dizisidir. Metin içi alıntı referansları, referans listeleri, sayfalandırma, kenar boşlukları, alt başlık hiyerarşisi, başlıklar vb. için ayrıntılı talimatlar içerir. Çok sayıda disipline uyarlanmıştır (özellikle kendi tıbbi metinleri ve dergileri dahil değildir). standartlaştırılmış sözleşmeler kümesi) iki nedenden dolayı. Birincisi, okuyucuların bilimsel metinleri mümkün olan en büyük kolaylık ve verimlilikle anlayabilmelerini kolaylaştırmak için bu biçimlendirme parametrelerinin standartlaştırılmasına yönelik bir ihtiyaç vardır. İkincisi, bu ihtiyaç göz önüne alındığında, APA bunu başarmak için son derece kapsamlı ve kapsamlı bir kılavuz geliştirmiştir ve diğer disiplinlerdeki editörlerin alternatif paralel formatlar geliştirerek tekerleği yeniden icat etmek için zaman kaybetmelerine gerek yoktur. Buna ek olarak, APA, örneğin kılavuzun ilk versiyonu yayınlandığında mevcut olmayan, dünya çapında web’de bulunan materyallere yapılan referansları dahil etmek için format kılavuzunu periyodik olarak güncelleme konusunda dikkatlidir.

APA formatındaki kitap uzun ve karmaşıktır ancak iyi dizine sahiptir ve çok açıktır. Çeşitli kaynaklardan çevrimiçi olarak satın alınabilir ve çoğu üniversite kitapçısında bulunur. Kısa kılavuzlar ayrıca ‘APA biçimlendirme’ anahtar kelimeleri kullanılarak favori arama motorunuz aracılığıyla çevrimiçi olarak satın alınabilir ve bulunabilir.

APA biçimlendirme ve İngilizcenin doğru kullanımı konusunda uzman bir editör tutarak geleceğinize yatırım yapmak, ortalama bir tezi mükemmel bir teze dönüştürebilir. Pek çok insanın hayatlarının en önemli yazılarından biri olarak kabul ettiği yazıların mümkün olan en yüksek kalitede olmasını sağlamak için para ödüyor.

Janet Bush

Bir yorum bırakın