Tez Hazırlama

Tezde Ön Söz Nedir? Nasıl Yazılır?

Tezde Ön Söz Nedir? Nasıl Yazılır?

Tezde ön söz bölümü içerisinde tezin yazılma süreci, özeti ve tez sürecinde tez sahibine yardımcı olan kişilere teşekkür faslı yer almaktadır. Tez ön sözünde teze dair bilgiler yer alır. Bu bilgilerden kasıt; tezin hangi amaçlarla yazıldığı, konusu ve neden bu çalışmanın seçildiğine dair tezi özetler nitelikte yazıların yer almasıdır. Ön söz sayesinde okuyucu tez çalışması hakkında ön bir bilgiye sahip olmuş olur ve tezin geri kalan kısımlarının yazılma amaçları hakkında bilgi sahibi olmuş olur.

Yukarıda belirtilen ön sözde yer alan olgulara ek olarak tezin ön söz bölümünde tez süreci boyunca emeği geçenlere teşekkür faslı da yer almaktadır. Tez yazma sürecinde, tez sahibine yardımcı olan kişilere tezin ön söz bölümünde resmi bir dille teşekkür edilmektedir. Ön sözün asıl amacı tez çalışması hakkında özet bilgi vermek olsa da özellikle Türkiye genelinde tezlerin ön söz bölümü teşekkür etme bölümü olarak yazılmaktadır.

Tezde Ön Söz Kısmı Nasıl Yazılır?

Tez çalışmasında ön söz yazmak tezin girişi olduğu için oldukça önemli bir yere sahiptir. Ön söz bölümünde araştırmayı özetleyecek bilgiler ve tez sürecinde emeği geçen kişilere teşekkür yer almalıdır. Belirtilen bu olgular doğrultusunda ön sözü yazarken kısa ve öz bir şekilde tez amacının, konusunun özetlenmesine dikkat edilmelidir. Ek bilgi olarak tezin ön söz bölümüne ilgili bir alıntı yazarak başlanabilir. Tez ön söz yazımında önemli bir diğer nokta ise resmi dil kullanılması gerektiğidir. Daha sonra tez sürecinde yardımcı olan kişilere resmi bir teşekkür edilmelidir. Ön söz yazımında dikkat edilmesi gereken hususlar:

  • Ön söz en fazla 2 sayfa yazılabilse de 1 sayfayı geçmeyecek şekilde yazılması önerilir.
  • Resmi bir dil kullanılmalıdır.
  • Tarih sağa dayalı şekilde yazılmalıdır.
  • Teşekkür edilen kişilerin soy ismi büyük harflerle yazılmalıdır ve unvanı varsa kesinlikle belirtilmelidir.
  • Kısa ve öz bir şekilde yazılmalıdır.
  • Ön söz kısmı bittikten sonra tez sahibinin adı ve soyadı sağa dayalı bir şekilde yazılmalıdır. Tercihen tarihin yer aldığı yerin altına da yazılabilir.

Tezde Ön Sözde Ne Yazılır?

Tez için giriş kısmı olan ön söz bölümünde; tez araştırmasının konusu, tezin ne amaçla yazıldığı, araştırma yöntemi ve tez sürecinde yardımı dokunanlara teşekkür kısmı yazılır. Tezin ön sözü giriş kısmını kapsadığı için oldukça önemlidir kısa ve öz tutularak tez araştırması özetlenmelidir ve tez sürecinde, tez sahibine çalışmasında yardımcı olanlara teşekkür edilmelidir.

Tezde Ön Söz Zorunlu mu?

Tezlerde ön söz kısmının zorunluluğu değişiklik göstermekle beraber; yüksek lisans tezleri için zorunlu, lisans tezleri için üniversiteye bağlı olarak zorunlu olmayabilir. Bu doğrultuda yüksek lisans için yazılan tezlerde önsöz zorunludur. Lisans için yazılan tezlerde ise üniversitenin isteğine bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Lisans tezleri için üniversitenin tez yazım kılavuzuna bakılarak zorunluluğu hakkında bilgi edinilebilir.

İlginizi Çekebilir: Bilimsel Makale Türleri

Tezde Ön Söz Nereye Yazılır

Tezlerde ön söz kısmı giriş bölümünde yer almaktadır. Tezin giriş kısmı olduğu için oldukça önemli bir kısımdır ve dikkatle yazılmalıdır.

Tezin Ön Bölümünde Özet Yer Alır mı?

Tezin ön bölümü tez araştırmasının ilk bölümünü kapsamaktadır ve tezi tanıtıldığı bölüm olmasına bağlı olarak içerisinde özet yer almaktadır. Tezin ön bölümünde özet yer almasının yanında dış ve iç kapak, onay sayfası, beyanname, içindekiler, abstract ve ön söz de yer almaktadır.

Ön Söz Kaç Kelime Olmalı?

Ön söz tez çalışmasının özeti ve yardımcılara teşekkürleri kapsamasından mütevellit kısa ve öz tutulmalıdır. Bu bağlamda ön söz 500-700 kelime aralığında yazılması önerilir ve bir sayfayı geçmeyecek şekilde yazılması tavsiye edilmektedir.

Keşfedin: Tezde Özet

Bir yorum bırakın