Veri Analizi

Veri Analizi Görmezden Gelinebilir Mi?

Veri Analizi Görmezden Gelinebilir Mi?

İster nicel isterse nitel olsun, yapılan araştırmalarda bir veri toplanmaktadır. Toplanan bu verilerin de analizine ihtiyaç duyulmaktadır. Veri analizi hayatın her yerinde karşımıza çıkmaktadır. Veri analizi günümüzde akademik dünyada olduğu gibi iş dünyası için de önemlidir. Veri analizi öncelikle akademik eğitimde önemlidir çünkü verilerin nasıl analiz edileceğinin eğitimi burada verilmektedir. Fakat asıl hayatla bütünleştiği yer iş dünyasıdır. Günlük hayatta da ihtiyaç duyulan veri analizine, “parasal” etkisi olması nedeniyle iş dünyası daha çok sahip çıkmakta ve daha çok önem vermektedir. Bunun için bu yazımızda veri analizinin önemini anlamak amacıyla işletmeler açısından inceleme yapılmıştır.

Veri Analizi, bir işletme tarafından günlük olarak üretilen büyük miktardaki verilerdeki ham gerçeklerden ve rakamlardan faydalı iç görülerin toplanması, organize edilmesi, yorumlanması ve çıkarılması sürecini ifade eder. Veri analistinin temel sorumluluğu, gelişen verileri yararlı algılara ve ardından değerli bilgilere çevirerek kuruluşların içgüdülere güvenmek yerine verilere dayalı akıllı kararlar almalarına yardımcı olmaktır.

Veri Analizi Ne Kadar Önemlidir?

Günümüz dünyasında, bir kuruluşun veritabanlarına akan muazzam miktardaki verinin biriktirilmesi ve depolanması bir endişe haline geldi. Hacimler milyonlarca gigabayta yükseldi. Şirketler sadece dizinlerden, veri sayfalarından ve belgelerden uzaklaştı. Ancak günün sonunda tüm bu verileri analiz etmek ve yorumlamak neredeyse imkansızdır. Bu veriler yalnızca metni değil, videoları, fotoğrafları, ses kayıtlarını da içerir.

Çevrim içi yaptığımız her işlem dijital bir iz bırakır. Çevrim içi alışveriş yapmak, sosyal medya uygulamaları aracılığıyla arkadaşlarla sohbet etmek veya GPS donanımlı akıllı telefonlar kullanmak gibi çevrim içi olduğumuzda yaptığımız her eylem, işletmelerin bilgi için veri madenciliği yaptığı verileri üretir. İnternet kullanımını içeren dijital olarak yaptığımız her işlemde temelde dijital ayak izleri bırakıyoruz.

Üretilen veri miktarı hızla artıyor ve bu, muazzam miktardaki verinin analizi ve yorumlanması için özel olarak tasarlanmış ileri teknoloji ve araçların kullanılmasını gerektiriyor. Veri analitiğinin kurtarmaya geldiği yer burasıdır. Bu “Big Data” nın kapsamlı ve derinlemesine analizi, özellikle Büyük Verilerin işlenmesi için geliştirilmiş  veri analizi yazılımlarının kullanılmasını gerektirir. Bu araçları matematiksel ve istatistiksel algoritmalarla kullanan veri analizi, bir kuruluşun iyi karar verme süreçleri geliştirmesine daha fazla yardımcı olacak ve müşteri sorgularına hızlı bir şekilde yanıt vermesine olanak tanıyarak kuruluş için iyi niyet artışına neden olacaktır. Büyük Verilerin analizindeki yüksek doğruluk, sonuçta kuruluşların karlarını artırmasına ve maliyetleri düşürmesine yardımcı olur.

Veri Analizinin Değeri

Devam eden pazar eğilimlerine dayalı yeni ürünler geliştirmek, ancak Büyük Veri’yi doğru ve kesin bir şekilde analiz edildiğinde yapılabilir. Bir işletme hedef kitlesi tarafından başarılı ve popüler olmak istiyorsa, müşteri memnuniyeti çok önemlidir. Modaya uygun ve hedef kitle tarafından kabul edilebilir ürünler geliştirmek için pazar eğilimleri ve müşteri tercihleri ​​doğru ve spesifik olarak analiz edilmelidir. Veri bulguları, şirketlere yeni pazar geliri fırsatlarından yararlanma ve nihayetinde müşteri memnuniyetini artırma konusunda yardımcı olabilir, böylece şirketin işletme verimliliğini ve karlılığını artırabilir. Veri analizinin artık bir seçenek veya alternatif olmadığı unutmamalıdır. Çünkü bugün veri analizi her işletmenin can damarı haline gelmiş durumdadır.

Bir yorum bırakın