Tez Hazırlama

Deneme Yazma – Ders Kitaplarında veya Öğretmenler Tarafından Öğretilmeyen Yenilikler

Yazılı olarak en önemli şeyi baştan söyleyeyim:

………………………………………………………. ……………..Okuyucu için yenilikler.

“Büyük anlaşma!” şöyle diyebilirsin. “İngilizce öğretmenim bana böyle şeyler söylüyor her zaman! Sürekli ‘Bana bir şey söyle’ diyor. YENİ ve İLGİNÇ! Bana olduğunu göster kendin için düşünmek!’

“Oh, evet —– o da diyor ki, ‘Ve Thoreau’yu ve Walden Göleti! Basitleştirin! Ama ne yazık ki, her şeyden önce, bir şey söylediğinden emin ol. YENİ!‘”

Oh—– yani “Okuyucu için yeni olan” özellikle kulağa hoş gelmiyor yeni sana, öyle mi?

Tamam o zaman—–Öğretmeninizin yeni bir şey yazmakla ilgili söylediklerinin sizi neden hep hayal kırıklığına uğrattığını (değil mi?) açıklığa kavuşturmak ve bu tavsiyenin (en iyi ders kitaplarından) neden size gerçekten hiç yardımcı olmadığını göstermek için sadece altı soru sormama izin verin:

  • sana gösteriyor mu bir süreç almak için”ne var ne yok?”
  • Yeniliği şu şekilde tanımlıyor mu? ne eski?
  • öğretiyor mu beş ana tür ESKİMİŞ o YENİ olmadan var olamaz mı?
  • sana anlatıyor mu beş ana farklı türde YENİ?
  • Size yazılı olan her şeyin doğrudan onunla nasıl ilişkili olduğunu gösteriyor mu? Okuyucu için yenilikler?
  • Nasıl ve nerede olduğunu gösteriyor mu? Okuyucu için yenilikler yayınlanmış deneme, kısa öykü ve roman yazarları tarafından her zaman kullanılır mı?

Neyi kastettiğimi anla? Ama öğretmeni suçlamayalım —– o böyle eğitildi.

Yazılı yenilikler hakkında belirsiz olanlar sadece öğretmenler değil. Bazı sözde yazar bilim adamları, birçok modern kompozisyon ders kitaplarında yazıdaki yeniliğin öğretildiğini söyledi. İşin garibi —– bu sözde bilgili alimlerin hepsi kitap tavsiye ediyor ve yenilik ilkesinin bu kitaplarda zaten öğretildiği konusunda beni temin ediyor, ancak tavsiye ettikleri kitapları görev bilinciyle okuduğumda, dediklerini bulamıyorum. orada ol.

Örneğin, yeniliği öğretmekle ilgili olmayan tavsiye edilen kitaplardan biri, Onlar Diyor Ben Diyorum (2006) Gerald Graff ve Cathy Birkenstein tarafından. Bu yazarlar aslında reddetmek formlar veya şablonlar dışında her şeyi sağladıkları, içeriği ve yeniliği yazara bıraktıkları. İşte kitaplarının 11. sayfasında söyledikleri:

Ayrıca, bu şablonlar içerik yapabildiğiniz kadar orijinal olabilir, ancak yalnızca bir biçimlendirme yolu önerir. nasıl sen böyle diyorsun.

Bu alıntıdan açıkça görebileceğiniz gibi, yazarlar öğrettikleri şablonların yalnızca “önermek için” olduğunu açıkça kabul ediyor.[ing] biçimlendirmenin bir yolu” (form) ve içerik ve yenilik oluşturma ile ilgisi yok.

Bir yazar bilginden aldığım en tuhaf gönderme, tüm işi Uygulamalı dilbilimde esas olarak tür analizi ile çalışan tanınmış bir dilbilimci olan Profesör John Swales. Çalışmalarında öğretilen bir yenilik sürecini bulmak için birkaç başarısız araştırma girişiminde bulunduktan sonra adresini buldum ve Profesör Swales’e doğrudan e-posta gönderdim.

Profesör Swales nezaketle muhbirimin “yanlış bilgilendirilmiş” olduğunu söyledi, ancak muhbirin tanıtımlarla ilgili çalışmalarına atıfta bulunabileceğini kabul etti.

ve gelecek katkının yeni bir şey sunduğunu söylemenin önünü açmak için önceki bilgilerde nasıl bir boşluk oluşturmaya çalıştıkları.

Profesör Swales beni özellikle kitabına yönlendirdi, Tür Analizi (1990), Bölüm 7, İngilizce Araştırma makaleleri, Tanıtımlar, sayfa 137-166. Bölüm 7’de, gerçekten de yaklaşık otuz sayfa harcıyor. bahsetmek yeniliğe, ancak yalnızca önemli, ilgili yeniliği tanıtmak için bağlamlar yaratmaya ilişkin terimlerle. İşte orada —– “yaklaşan katkının yeni bir şey sunduğunu söylemenin yolunu açmak” için “boşluk oluşturun”, buna çok benzer Onlar Diyor Ben Diyorum—–form, içerik yeniliği üretmiyor.

Sürekli olarak atıfta bulunduğum başka bir kitap Allyn & Bacon Yazma Rehberi. Bu güzel bir kitap ve öyle bahsetmek yeniliğe. Ancak, diğer birçok yazma ders kitabı gibi, yine de sağlamaz. bir süreç ne yenilik üretmek için, ne de her tez için yeniliğin temel merkeziliğini ve her denemede ona verilen tüm desteği kabul etmez. Kısacası, yenilik konu cümleleri veya paragraf geliştirmeden daha az dikkat çeker.

Görüyorsunuz, bir denemenin retorik olarak ne kadar doğru olduğu veya hatta kusursuz bir şekilde organize edilmiş ve dilbilgisi açısından mükemmel olup olmadığı önemli değil — eğer tez ve ona yönelik destek okuyucu için yeni değilse, o deneme bir başarısızlıktır.

Yazma öğretmenleri, öğrencileri kompozisyon yazarken ve diğer her şeyde en önemli ilkeye odaklamalıdır —–

………………………………………………………. ……………..Okuyucu için yenilikler.

William Drew Jr

Yazar hakkında

Tez Hazirla

Bir yorum bırakın