Tez Hazırlama

Yazma Tekniği – 7 Basit Adım

yazma-teknigi-7-basit-adim

Ben gençken, her yeni ciddi iş bana bir süre -belki de uzun bir süre- gücümün ötesindeymiş gibi gelirdi.” Bertrand Russell — “Nasıl Yazıyorum”, Yazar Eylül 1954.

Denemeler, makaleler ve araştırma makaleleri yazmak bazen güçlerimizin ötesinde görünebilir. Elbette, organizasyon ve sebat, yazma sürecinde anahtarlardır. Aşağıda, bir deneme yazmak için yedi ipucu vardır:

1. Sürecin farklı kısımlarını ayırın yazma ile ilgili: araştırma, ilham, fikirleri organize etme, yazma ve düzenleme.

2. Bir liste yap (10-20 ürün). Basitçe cümleleri, anahtar kelimeleri, tanımları, soruları, resimleri ve konuyla ilgili ne varsa (ana makale konusu) not edin. Ve sonra birleştirilebilecek fikirleri büyük temalarda toplayın.

3. Bir deneme yapısı oluşturun (şablon): başlık, açılış cümlesi, arka plan, kapsam beyanı, tez beyanı (veya pozisyon beyanı), fikirlerin geliştirilmesi (en az üç ana nokta ve ikincil nokta ile) ve sonuç (özet paragrafı). Ana metnin tüm destekleyici paragrafları güçlü bir organizasyona sahip olmalıdır, yani: konu cümlesi, kanıt, yorum ve sonuç cümlesi. Denemelerin birçok amacı vardır, ancak temel yapı aynıdır.

4. Bireysel bölümler üzerinde çalışın: önce ana metni, ardından giriş, başlık ve sonucu yazın. Ve bu bölümleri genişletin: teziniz üzerinde tartışmak için her zaman somut ve net örnekler kullanın.

5. Paragrafları düzenleyin ve tamamlayın. Paragraflar arasındaki mantıksal bağlantıyı gözlemleyin ve uygun geçiş cümleleri kullanın. “Aslında”, “Eşit derecede önemli”, “Her şey dikkate alındı” gibi giriş sözcükleri, edebi dil bilgisini gösterdikleri için “ek bir artı”. Tek kelimeyle, makale sorunsuz bir şekilde akmalıdır.

6. uyumu kontrol edin veya tez ifadesinin birleştirici bir kıvılcım işlevi görüp görmediğini doğrulamak için geliştirme duygusu.

7. Tekrar düzeltme yapmak gramer ve yazım hataları için.

Marco A. Bomfoco

Bir yorum bırakın