Tez Hazırlama

Giriş Nasıl Yazılır – Size Yardımcı Olacak 5 Adım

Okul için bir makale, web için bir makale veya profesyonel bir rapor yazıyor olsanız da işe iyi bir girişle başlamalısınız. Neden? Niye? Bir okuyucu olarak kendi deneyiminizi düşünün. İlk iki-üç cümle dikkatinizi çekmezse okumaya devam edecek misiniz? Olası değil! Güçlü bir giriş olmadan, sayfayı bir sonraki makaleye çevirecek veya bir sonraki siteye göz atacak veya bir sonraki teklifi alacaksınız. Bu nedenle, yazınızın işini yapmasını istiyorsanız, güçlü bir girişle başlamalısınız. İşte bunu yapmanıza yardımcı olacak beş adım.

1. Yazma öncesi süreci ihmal etmeyin.

Yazdığınız konuda çok fazla deneyiminiz yoksa (ve o zaman bile, ön yazma sürecinden geçerseniz yazınız çok daha güçlü olacaktır) yazar olarak zamanınızın çoğunu ön-yazma almalıdır. . Ön yazı araştırma, araştırma, araştırma ile başlar. İhtiyacın olduğunu düşündüğünden daha fazla araştırmak istiyorsun ve sonra kesinlikle yeterince araştırdığını düşündükten sonra, biraz daha araştır. Araştırmadan sonra genel bir tez oluşturma adımları gelir, ardından genel bir taslak, ardından ilk taslağınız. Yazma öncesi söylenecek daha çok şey var, ancak şimdilik şu dört adıma bağlı kalın: araştırma, tez, taslak, taslak. Aşağıda göreceğiniz gibi tezsiz bir giriş yazamazsınız ve tezinizin ardından raporunuzun nereye gideceğini bilmeden bir giriş yazamazsınız. Benim tavsiyem? Girişinizi en son yazın!

2. Teziniz gösterinin yıldızı.

Raporunuz bir sosyete balosu olsaydı, partiyi düzenlemek için harcanan tüm çaba, ön yazı süreci olurdu; çevre, müzik, katılımcılar, meyve püresi vb. raporunuzun gövdesini oluşturacaktır; ama sosyetenin kendisi senin tezin olurdu. Yüzlerce diğer konuk arasında yalnızca bir kişi olabilir, ancak diğer tüm konuklar onun için oradadır – o gösterinin yıldızıdır. Giriş paragrafınızın veya giriş bölümünüzün işi tezinizi tanıtmaktır. Bu nedenle, tüm girişiniz tezinizi oluşturmalıdır.

Teziniz ne olursa olsun, girişinizin aşağıda listelenen belirli görevleri yerine getirmesi gerekir.

3. Bir problem sunun, sonra tezinizle çözün.

Örneğin, icat ettiğiniz ve satmak istediğiniz yeni ve geliştirilmiş fare kapanı hakkında yazıyorsanız, teziniz “Benim fare kapanım bugün piyasada bulunan tüm fare kapanlarından daha iyi” olabilir. O halde girişiniz, mevcut fare kapanlarıyla ilgili bir sorun olduğunu belirterek başlamalıdır.

Yani ilk cümlen şu olabilir,

“Hiç kimse evinde fare olmasını sevmez, ancak ne yazık ki çoğu fare kapanı fareleri etkili bir şekilde ortadan kaldırmaz” (sorun).

Girişinizdeki ilk cümle veya paragraf bir sorun teşkil ediyorsa, sonraki birkaç cümle okuyucuyu sorunu çözmeye yönlendirmeye başlamalıdır. Fare kapanı örneğinden devam edersek, sonraki birkaç cümleniz şunları söyleyebilir:

“Geleneksel bir fare kapanında, fareler genellikle peyniri yakalanmadan yerler.” (Mevcut tuzaklarda sorun budur.) “Fare kapanım, bir kapan kapısının içinde peynir içeriyor ve bu, farenin kapana girdiğinde otomatik olarak tetiklediği. Daha sonra fare, peynirle birlikte içeride yakalanıyor.” (Vay, fare kapanı kulağa bir gelişme gibi geliyor!) “Dolayısıyla benim fare kapanım bugün piyasada bulunan tüm fare kapanlarından daha iyi.”

5. Tezinizi belirttikten sonra, okuyucunuza raporunuzu okuduklarında başka neler öğreneceklerini söyleyin.

Lisede beş paragraflık kompozisyonu öğrendiğini hatırlıyor musun? Bu çerez kesici yazma formatının korkunç olan bazı kısımları vardı ve lise öğrencilerine öğretilmemesi gerekiyordu. Ancak, bu yazma yönteminin faydalı olan ve bugün hala kullandığım kısımları var. Bunlardan biri: Okuyucunuza ne söyleyeceğinizi söyleyin, söyleyin ve onlara söylediğinizi söyleyin. Şimdi, bazı yazı felsefelerinde, okuyucunuza tezinize geçmeden önce raporunuzun ne hakkında olduğunu söylersiniz ve teziniz girişinizin en son cümlesidir. Şahsen ben bu yöntemi sevmiyorum. Tezimi belirtmeyi ve sonra okuyucuma raporun geri kalanını okuması için bir neden vermeyi tercih ederim. Fare kapanı örneğini tekrar kullanarak, tezi belirttikten sonra, okuyucuya ikinci bir giriş paragrafında fare kapanının en iyisi olduğunu nasıl kanıtlayacağınızı anlatabilirsiniz:

“Öncelikle piyasada en çok satan üç fare kapanını ve önemli kusurlarını inceleyeceğim. Ardından fare kapanımın araştırma ve geliştirme sürecini anlatacağım. Son olarak da fare kapanımı başarıyla uygulayan işletmelerden iki örnek olay sunacağım. ”

Sanırım okuyucular, içine girdiklerini takdir ediyor – siz değil mi?

İyi yazılmış bir giriş, okuyucunuzu makalenizin veya raporunuzun geri kalanına yönlendirecektir. Raporunuzdaki bilgiler ne kadar önemli olursa olsun, kimsenin okumaması çok da önemli değil! Bu yüzden yazarken bir iyilik yapın: yukarıdaki beş adımı izleyin ve yazdığınız her makale, deneme ve rapor için net, ilgi çekici bir giriş yazın.

K N Singer

Yazar hakkında

Tez Hazirla

Bir yorum bırakın