İntihal

İntihal Kavramı ve Benzerlik

intihal-kavrami-ve-benzerlik

Benzerlik ve intihal kavramı akademik çalışma yapan kişilerin karşılaştığı bir konudur. Hiçbir öğrenci veya akademik personel bilimsel hırsızlık yapma niyetinde değildir ve akademik çalışmalar bilimsel nitelikte olduğu için bilgi gerektiren makaleler oluştururlar. Bu nedenle yapılan çalışmalar ifade edilirken, hazırlanan akademik çalışmaların bilimsel bir yapıya sahip olması için çalışılan alanla ilgili daha önce yapılmış çalışmalardan örnekler yer alabilir. Bilimsel çalışmaları desteklemek için önceki çalışmalardan yararlanılırken bazı hatalar yapılmaktadır. Bu hataların başında yanlış alıntı yapmak gelmektedir. Yanlış kaynağa ve kişiye atıfta bulunmak başınızı ağrıtabilir. Bu yüzden kaynak göstermeyi çok iyi bilmeniz gerekir.

Başka bir hata kasıtlı intihaldir. Bunun nedenleri ise öğrencilerin kolay yolu seçmeleri, yakalanmayacaklarını düşünmeleri ve bunu yaptıkları takdirde yaptırımla karşılaşmayacaklarına inanmalarıdır. Akademisyenlerin çalışmalarında bu tür hatalar yapmalarının temel nedeni intihalin ne olduğunu ve nasıl önleneceğini bilmemeleridir. Bu nedenle soyut olarak değil somut olarak anlatılmalıdır:

1- Zaman yetersizliği: Tez çalışması hazırlanırken en sık karşılaşılan sorunlardan biridir. Zaman yönetimi günümüzde çok önemli bir yere sahiptir ve birçok öğrenci bu konuda zorluklar yaşamaktadır. Özellikle yoğun bir çalışma hayatı olan ya da ilk kez tez yazacak öğrenciler zaman konusunda çok sıkıntı yaşamaktadır.

2- Yeterli ve gerekli kaynak sorunu: Tez çalışması hazırlanırken her zaman yeterli ve gerekli kaynak bulma sorunu yaşanabilir. Kaynak araştırması yapmak çok zaman alan profesyonel bir iştir. Nasıl alıntı yapacağınızı bilmeniz önemlidir. Yapılan en büyük hata, alıntı yapılan yazara atıfta bulunmak, ancak kaynak vermemek veya unutmak olarak gösterilebilir.

3- Bilgi eksikliği: Bir konuda bilgi sahibi olmak en önemli faktördür. Alıntı yaptığınızı söylemeniz sizi haklı çıkarmamaktadır. Ayrıca çalışmanızda sürekli aynı kişi ve eserden alıntı yapmak ve yeni fikirler sunmamak da intihal sebebi olacaktır.

Yapılan çalışmanın intihal olmaması için tek bir kaynaktan değil, birden fazla kaynaktan yararlanılması gerekmektedir. Bunun yanı sıra akademik çalışma yapmış kişilerin bilgi ve deneyimlerini ortaya koyabilmeleri için hazırladıkları literatüre kendi yorumlarını da eklemeleri gerekmektedir. Bu nedenle önceki çalışmalarla benzerlik olmaması ve daha özgün olması için akademik çalışmanın benzerlik oranının düşürülmesi gerekmektedir.

Benzerlik oranını azaltmak için yapmanız gereken, alıntıları birebir almak değil kelimeleri değiştirerek yazmaktır. Aksi halde benzerlik ile karşı karşıya kalabilir eğer kaynak göstermemişseniz intihal kavramı ile baş başa kalabilirsiniz. Aldığınız cümleleri birebir yazmak yüksek benzerlik gösterir. Okuduklarınızı özetlerseniz bu sorundan kolayca kurtulabilirsiniz. Ayrıca intihalin ne olduğunu, metin içi kaynaklara atıfta bulunarak ve kaynakça yazarak öğrenmeniz gerekir. Benzer yerleri özetleyerek yeniden yazabilirsiniz. Özet yapılırken konu sabit kalmalı, başka anlamlara gelecek düşünceler yazılmamalıdır.

Bir yorum bırakın