İntihal

İntihalden Kolayca Kaçınmak için 4 İpucu

intihalden-kacinma

Hiç kendinize ödevinizi yazmaktan neden korktuğunuzu sordunuz mu? Tüm gereksinimleri karşılama yeteneğinize olan güven eksikliği? Ya da intihalden kaçınmak için düşüncelerinizi ifade etmenin aşırı zorluğu? Cevabınız her ikisi ise, bu makale bu korkunun üstesinden gelmenize yardımcı olacaktır.

İşte size daha güvenle yazmanıza, fikirlerinizi iletmenize ve intihalden kaçınmanıza yardımcı olacak dört ipucu.

1. Sizden ne beklendiğini anlayın

Ödev talimatları ve not kriterleri ile başlayın. Aşağıdaki liste akılda tutulması gereken bazı şeyleri içermektedir. Herhangi bir şey net değilse, eğitmeninizle önceden iletişime geçin.

 • Ödevinin amaçları nelerdir: güncel bilgileri göstermek, bir ifadeyi desteklemek, önemli noktaları özetlemek vb.
 • Hangi değerlendirme kriterleri/derecelendirme anahtarları dikkate alınacaktır?
 • Ödevin uzunluğu, formatı ve alıntı stili
 • Yazmak için önerilen kaynaklar ve nasıl olmaları gerektiği
 • Ne kadar alıntılanan materyale izin verilir?
 • Önceki çalışmanızı dahil edebilme imkanı
 • Bir yardıma ihtiyacınız olursa kime başvurabilirsiniz?

2. Güvenilir kaynaklar toplayın

Sizden ne beklendiği konusunda net bir fikriniz olduğunda, konuyu araştırmaya başlamanın ve makaleniz için güvenilir kaynakların bir listesini derlemenin zamanı gelmiştir. Güvenilir kaynaklar neden bu kadar önemli? İlk olarak, güvenilmez kaynaklardan yanlış varsayımlar ve yanlış açıklamalar yapma riskini alırsınız. Güvenilir olmayan kaynaklar da diğer kaynakları yanlış alıntılayabilir. Bazıları sadece metin parçalarını kopyalayıp yapıştırma eğilimindedir. Sonuç olarak, halihazırda intihal edilmiş materyaller kullanabilir ve makalenizin güvenilirliğini zedeleyebilirsiniz.

Peki güvenilir kaynaklar nasıl bulunur? İşte bazı fikirler:

 • Alan adları. Son derece güvenilir kaynaklar genellikle .edu ve .gov  uzantılarına sahiptir. Ancak bazı kuruluşların yanıltıcı .edu web siteleri olduğunu unutmayın, bu nedenle web sitesini kaynakçaya eklemeden önce dikkatlice incelemek en iyisidir.
 • Makaleler başlık, tarih ve yazar adlarını içermelidir. Bir veya iki dakika için yazarın adını Google’da arayın ve akademik/eğitim platformlarında başka bir yerde yayınlamış yetkili bir kişi olduğundan emin olun.
 • Güvenilir kaynaklar, fikirlerini desteklemek için diğer güvenilir materyalleri kullanır, bu nedenle başka hangi kaynaklardan alıntı yaptıklarına bakın.
 • Web sitesinin genel görünümü ve hissi, spam afişler, hedefli reklamlar, bulanık resimler ve diğer tıklama tuzağı içeriklerinden arındırılmış olmalıdır.
  Aramanızı kolaylaştırmak için Google Scholar, Microsoft Academic, ResearchGate ve CORE gibi akademik veritabanlarını kullanmanızı öneririz.

3. Not alın, planlayın ve etkili bir şekilde yapın

Bu, önceden intihalden kaçınmak için en önemli stratejilerden biridir. Hareket halindeyken planlama ve belgeleme, uzun vadede sizi çok fazla iş ve stresten kurtaracaktır. Şunları unutmayın:

 • Makalenize eklemek istediğiniz her kaynağı takip edin. EverNote, Google Keep ve Apple Notes gibi cihazları senkronize eden uygulamaları kullanmayı düşünün.
 • Bir makale planı veya taslak oluşturun, toplanan kaynakları plandaki her noktayla eşleştirin ve kendi düşüncelerinizi ekleyin. Erken geri bildirim ve rehberlik için eğitmeninizle bir taslak paylaşın.
 • Söyleyecek bir şeyiniz olduğundan emin olun, alıntı yapmayın. Eğitmeniniz, yalnızca alıntı yapılan materyallerin bir listesini okumakla kalmaz, fikirlerinizi ve düşüncelerinizi de duymak ister. Ne söylemek istediğinizi düşünün ve onları desteklemek için alıntıları düzenleyin.

4. Emin olmadığınızda alıntı yapın

Size birçok kez intihalin kötü olduğu ve ne pahasına olursa olsun kaçınılması gerektiği söylendi. Ancak bazen, kendi kelimelerinizi ve orijinal fikirlerinizi yeterince kullandığınızda, alıntılara artık ihtiyaç olmadığını söylemek zor. Neyse ki, metninizi diğer kaynaklarla eşleştirmenize yardımcı olabilecek ve çalışmanızı göndermeden önce nasıl değişiklik yapacağınıza dair ipuçları veren Draft Coach gibi uygulamalar var. Bir taslak koçunuz yoksa, her ihtimale karşı alıntı yapmayı düşünün. İstediğiniz son şey istemeden intihal yapmış olmaktır.

Ödevinize bu dört sağlam ipucunu göz önünde bulundurarak yaklaştığınızda, orijinal kelimelerinizi kağıda dökmeniz ve uygun şekilde alıntılanan kaynaklar ve alıntılarla kendinizi yanlışlıkla intihalden korumanız daha kolay olacaktır. Bunun üstesinden gelmek beklediğinizden daha kolay olacaktır.

Not: Bu yazının orijinaline https://www.plagiarism.org/blog/2021/08/12/4-tips-to-easily-avoid-plagiarism linkinden erişebilirsiniz.

Bir yorum bırakın