İntihal

Ücretsiz İntihal Programı

Written by Tez Hazirla

Tez veya bilimsel çalışmalarda kaynak göstermeden alıntı yapmak genellikle intihal olarak tanımlanır. İntihal nedir? İntihal, başkasının düşüncelerini bizimmiş gibi göstermektir. Literatür taramasından sonra, metinde ve kaynakçada kullanılan tüm referanslar uygun şekilde verilmeli ve gösterilmelidir. Bunun yapılmaması akademik hırsızlık olarak görülür.

Akademik çalışmalarda intihal oranı nasıl azaltılır? İntihal azaltma hileleri ile düşük benzerlik oranı elde edilirken çalışmanın kalitesini düşürmek etik değildir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta intihal programına yakalanmamaktır. Çeşitli intihal hileleri ile intihal programına yakalanmamak mümkündür. Ancak bu hileler benzerlik oranını düşürse bile intihali ortadan kaldırmayabilir. İntihal raporunda ortaya çıkan benzerlik oranını düşürmek için intihal düşürme yöntemleri kullanılabilir. Fakat bunu hile ile yapmamak en doğrusudur.

İntihal Programı Nasıl Çalışır?

Günümüzde teknoloji sayesinde bir metinde intihal olup olmadığı kolaylıkla anlaşılabilmektedir. Bir çalışmada intihal olup olmadığı veya intihal oranı, intihal tespit programları ile anlaşılabilmektedir. Kontrol edilecek metin intihali kontrol eden intihal tespit programlarına yüklenebilir ve orijinal olup olmadığı kısa sürede anlaşılabilir. Bu programlar, benzerlik kontrolü sonucunda intihal raporu sunar. İntihal raporu ile çalışmanın diğer kaynaklara ne ölçüde benzediği (benzerlik oranı) ve hangi kısımlarının benzer olduğu anlaşılabilir.

İntihal programları denilince akla sıklıkla bilgisayara indirilebilen yazılımlar gelmektedir. Ancak intihal programları bu şekilde çalışan programlar değildir. İntihal tespit programları, çevrimiçi olarak çalışan programlardır. İntihal tespiti için bu programların internet sitesi ziyaret edilerek benzerlik kontrolü yapılacak metin buraya yüklenmelidir. İntihal tespit programlarını kullanabilmek için web sitelerinden üyelik alınması gerekmektedir. Bunun için ücretsiz bir intihal programı arayışı cevapsız kalır.

İntihal Oranı Nasıl Ölçülür? İntihal Programı Ne Yapar?

Bir metinde intihal olup olmadığını tespit etmek için intihal programları kullanılır. Bunu, erişebileceği çevrimiçi ve çevrimdışı kaynakları tarayarak yapar. İntihal tespit programları ile incelenen metinler için intihal raporları hazırlanır ve bu rapor çalışma ile ilgili intihal oranını içerir. İntihal oranını tespit etmek için birçok intihal tespit programı bulunmaktadır. Turnitin intihal programı intihal tespitinde kullanılan programlar arasında en çok tercih edilen programdır. Turnitin programı, çoğu üniversite tarafından kullanılan bir intihal tespit programıdır. Tezinizi veri tabanlarındaki yazılı kaynaklarla karşılaştırarak benzer kısımları belirler. Böylelikle benzerliği olan kısımların intihal olup olmadığı ortaya çıkar.

Akademik bir çalışmanın intihal oranı için turnitin programı tercih edilmelidir. Bunun en büyük nedeni üniversitelerin turnitin intihal programını tercih etmeleridir. Çünkü intihal tespit programları, intihal oranını hesaplarken, veri tabanlarında ve internette yüklü olan metinleri tarar. Üniversiteler turnitin programını tercih ettikleri için diğer intihal programlarının bu tez ve ödevlere ulaşması imkansızdır. Bu nedenle kesin intihal oranı ile intihal raporu için turnitin programı tercih edilmelidir. Turnitin intihal programı ücretsiz değildir. Dünya çapında yaygın olarak kullanılan bir intihal tespit programı olan Turnitin, ücretli hesap alınarak kullanılabilir. Turnitin programı, ücretli olmasının yanı sıra herkes tarafından kullanılamayacak bir intihal programıdır. Sadece üniversiteler gibi eğitim kurumları tarafından kullanılabilen turnitini kullanabilmek için yılda binlerce dolar ödemek gerekmektedir.

Ücretsiz İntihal Programı

Ücretsiz intihal programı arayanlar, belirli sayıda ücretsiz kelimeden yararlanabilecekleri sitelere erişebilirler. Ancak ücretsiz olarak kullanılacak intihal tespit programlarında yüklediğiniz metinlerin güvenliği konusunda endişelenebileceğiniz unutulmamalıdır. Ayrıca intihal programlarının benzerlik kontrolü için kendi veritabanlarını ve interneti taradığı düşünüldüğünde, herkes bu programları kullanmadığından, ücretsiz intihal programı ile intihal kontrolünün Google’da arama yapmaktan farkı olmaz. Yine de belli sayıda kelime taramaya izin veren bu programları ücretsiz kullanabilirsiniz. Bunun için aşağıdaki sitelerden yararlanabilirsiniz:

https://www.grammarly.com/plagiarism-checker

https://plagiarismdetector.net/

https://www.quetext.com/

https://www.duplichecker.com/

Akademik çalışmalar için intihal tespiti için ücretsiz programlar çok etkili değildir. En etkili sonucu almak için birkaç program tercih edilebilir. Bunlardan en etkilisi ise turnitindir. Turnitini bu kadar önemli yapan, belirttiğimiz gibi üniversitelerin bu programı kullanıyor olmasıdır. Maalesef turnitin programını ücretle dahi herkes kullanamamaktadır. Ücretli bir şekilde rapor veren kurumlar vardır fakat bunların güvenirliğine dikkate edilmesini tavsiye ederiz.

Yazar hakkında

Tez Hazirla

1 Yorum

  • Bu sitelerden ücretsiz belli bir kelime sınırına kadar yararlanabilirsiniz. Sitemizden tezlerinize ilişkin benzerlik oranını ücretsiz öğrenebilirsiniz. Akademik Redaksiyon olarak yüksek lisans ve doktora tezleri için turnitin intihal oranını ücretsiz bildiriyoruz. Ücretsiz intihal raporu için bu linki ziyaret edebilirsiniz: https://www.akademikredaksiyon.com/ucretsiz-intihal-raporu/

Bir yorum bırakın