Veri Analizi

Sesi Yazıya Çevirme İçin Kullanılabilecek Web Siteler ve Mobil Uygulamalar

sesi-yaziya-cevirme-icin-kullanilabilecek-web-siteler-ve-mobil-uygulamalar
Written by Tez Hazirla

Sesi yazıya çevirme herkesin zaman zaman ihtiyaç duyduğu bir işlemdir. Kişisel veya kurumsal olarak mevcut olan bazı belgelerin deşifre edilmesi gerekebilir. Bu, bazen kayıtlı bir konuşmacının söylediklerini tercüme etmek ve daha sonra başka bir dile tercüme etmek için geçerli olabilir. Türkçe, İngilizce, Arapça ses ve görüntü kayıtlarının transkripsiyonu günümüzde teknolojik gelişmelerin sunduğu önemli bir fırsattır. Bu işleme, yani ses ve video dosyalarının metne aktarılması işlemine transkripsiyon denir.

Ses deşifresi son derece zahmetli bir süreçtir. Ayrıca süreç biraz zaman alıyor. Çünkü bir dilde ses ve video dosyalarının yazıya dökülebilmesi için tüm dosyaların detaylı olarak incelenmesi gerekir. Günümüz teknolojisinin geldiği noktada hayatı kolaylaştıran binlerce uygulama bulunmaktadır. Bu kolaylıklardan biri de ses kaydını metne dönüştürme seçeneğidir. Bunu yapabilen pek çok uygulama olsa da sundukları özelliklerle öne çıkan bazı uygulamalar da bulunmaktadır.

İş ve eğitim alanında hayatı kolaylaştıran uygulamalar arasında yer alan sesi yazıya aktarma uygulamaları geçmişte sadece masaüstünde kullanılıyordu. Zamanla bu durum değişti ve her teknolojik unsurda olduğu gibi ses kayıtlarını metne çevirme uygulamaları da cebimize sığmaya başladı. Günümüzde ses kayıtlarını başarılı bir şekilde metne dönüştürebilen birçok uygulama bulunmaktadır. Ses deşifresi için hizmet alabileceğiniz sitelerin yanı sıra bu işlemi kendiniz de yapabilirsiniz. Bu yazımızda sesi yazıya çevirme işlemi için kullanabileceğiniz web siteleri ve uygulamaları derledik.

Google Dokümanlar

Eğitim ve iş hayatında milyonlarca kullanıcısı olan Google Dokümanlar, metin hazırlamanın ötesinde hizmet de verebilmektedir. Milyonlarca kullanıcının aşina olduğu Google Dokümanlar arayüzündeki “Sesle Yazma” özelliği etkinleştirilerek ses kaydının metne çevrilmesi işlemi başarıyla gerçekleştirilebilmektedir. Makalelerimizi Google Document ile online olarak saklayabilirsiniz. Tamamen ücretsiz olmasının yanı sıra makalelerinizin çevrim içi olarak saklanmasına da olanak tanır. Sesten metne dönüştürme ile uygulamanın araçlar bölümünden sesle yazma özelliğini kullanabilirsiniz.

Google Speech

Google Speech ile ses kaydı çok kolay bir şekilde yazıya aktarılabilmektedir. Videodaki konuşmaları sese aktarmak da mümkündür.

Google Keyboard

Google tarafından programlanan Google Keyboard, mobil cihazlara klavye uygulaması olarak sunulsa da ses kaydını metne çevirmek için de yeterlidir. Google Çeviri ile entegre çalışan Google Keyboard, ses kaydından metne 60 farklı dili aktif olarak çevirebilmektedir.

Microsoft Azure

Microsoft Azure ile konuşma sesini eyleme geçirilebilir hale getirebilirsiniz. 100’den fazla dilde ve farklı formatlarda sesi hızlı ve doğru bir şekilde metne dönüştürebilirsiniz. Etki alanına özgü terminolojide doğruluğu artırmak için modelleri özelleştirmelisiniz. Transkript metninin aranmasını ve analizini etkinleştirerek veya eylemleri kolaylaştırarak tercih ettiğiniz programlama dilinde sözlü sesten yararlanabilirsiniz.

Voicedocs

Voicedocs ilk 10 dakika ücretsiz, daha uzun kayıtlar ise ücretlidir. Ses kayıtları, üye olmak ve ödeme yapmakla verilen süreyi içerecek şekilde kullanılmaktadır. Kaydettikten sonra dosyayı indirebiliyorsunuz. Yani kayıt için bekleme süresi yok. Hem telefona hem de bilgisayara yüklenebilmektedir. Voicedocs uygulaması, sesten metne programların başında gelmektedir. Bu uygulama son zamanların en popüler ve başarılı uygulamasıdır.

Dictation.io

Dictation.io, ses algılamadaki başarısı ile öne çıkmaktadır. Ses kaydını metne dönüştürme sürecinde başarılı bir sitedir. Sesi çok iyi algılar ve metinlerinizi istediğiniz gibi metne dönüştürür. Ses kaydını metne çevirme konusunda size istediğinizi verebilecek bir web sitedir. Dictation.io web sitesine girdiğinizde anında mikrofon erişimi açılır ve konuşulan sözler anında yazılır. Sonra burada yazılanlar kopyalanır.

VoiceNote.in

VoiceNote.in Tüm işlemlerinizi ücretsiz olarak gerçekleştirebileceğiniz bir web sitedir. Chrome uzantısına sahip olması bu siteyi diğerlerinden ayıran önemli bir özelliktir. Chrome eklentisi sayesinde ses deşifresini pratik bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Just Press Record

Bir transkripsiyon uygulamasından isteyebileceğimiz hemen hemen her şeyi içeren Just Press Record; cihazlar arasında tek tuşla kayıt, çeviri ve senkronizasyon gibi özellikler sunar. Just Press Record şu anda sadece iOS kullanıcıları için sunulmaktadır. Tek dokunuşla kayıt özelliği vardır. Deşifre ve iCloud senkronizasyonu ile tüm Apple cihazlarınızda kulanabilirsiniz.

Speechnotes

Uygulamanın yanı sıra bir web sitesi üzerinden de hizmet veren Speechnotes, gücünü Google’dan alan uygulamalardan biridir. Kullanım kolaylığı ile öne çıkan Speechnotes, sadece Android cihazlarda kullanılabilmektedir. Google’ın ses tanıma teknolojisini içeren uygulamanın ücretsiz sürümünün yanı sıra Premium sürümü de bulunmaktadır.

Transcribe

Ses kayıtları kadar videoları da metin olarak derleyebilen Transcribe, yapay zeka teknolojilerinden faydalanmaktadır. Diğer uygulamalarda olduğu gibi tek tıkla ses kaydını çevirmeye başlayabilen Transcribe uygulamasından yalnızca iOS kullanıcıları yararlanabilmektedir.

Yazar hakkında

Tez Hazirla

Bir yorum bırakın