Akademik Hayat

Yüksek Lisans Dondurma Nasıl Yapılır? Şartları Nelerdir?

Yüksek Lisans Dondurma Nasıl Yapılır? Şartları Nelerdir?

Yüksek lisans dondurma işlemi öğrenciler tarafından çeşitli nedenler ile gerçekleştirilir. Kaydın dondurulabilmesi için kurumun öğrencinin mazeretini geçerli olarak kabul etmesi şarttır. Bu noktada yükseköğrenim kurumundan lisans dondurmaya yönelik kabul edilebilecek bir mazeret sunmalısınız.

Yüksek lisansınızı dondurmadan önce eğitimin hangi noktada olduğu bazı kurumlar tarafından önemsenmektedir. Eğitim aldığınız kuruma bağlı olarak değişkenlikler olabilmekle birlikte aşağıda genel hatları ile yüksek lisansı dondurmak için yapılması gerekenleri inceleyebilirsiniz.

Yüksek Lisans Dondurma Şartları

 • Eğitimin dondurulması talebinin kabul edilebilmesi için akademik başarı şartı aranır. Ortalamanın en az 2.00 olması gerekir. (Ortalama şartı kurumdan kuruma değişkenlik gösterebilmektedir.)
 • Öğrenci tarafından sunulan mazeretin kabul edilebilir olması gerekir. Yaygın yüksek lisans dondurma mazeretleri arasında maddi imkansızlıklar ve ailevi sorunlar yer almaktadır.
 • Her kurumun yüksek lisans dondurma için başvuru şartları birbirinden farklı olabilir. Bu noktada temel gerekliliklerin sağlanmasının ardından kurumun taleplerine uygun bir şekilde süreç devam ettirilmelidir.
 • Yüksek lisansın dondurulması için ilk adım başvurudur. Doğru bir başvuru için başvuru dilekçesini öğrenci işlerinden temin edebilirsiniz.
 • Başvuru dilekçesinde mutlaka eğitimin dondurulma nedeni, ne kadar süre ile dondurulmak istendiği yer almalıdır.
 • Birçok kurum eğitimin dondurulmasının ardından tekrar devam edene kadar eğitim bursunu kesmektedir. Burs şartlarını öğrenci işlerine sormanız tavsiye edilir.

Yüksek Lisans Dondurma Süreci

 • Öğrenci kurumun talep ettiği akademik başarı şartını taşımalıdır. Birçok kurum için bu şart 2.00 olarak bilinir.
 • Akademik başarı şartını taşıyan öğrencinin kurum tarafından kabul edilebilir bir mazereti olması gerekir. Kurum mazereti ispatlar nitelikte belge vs. evrak isteyebilir.
 • Eğitimin dondurulabileceği maksimum süre 4 eğitim dönemidir.
 • Başvuru için dilekçe doldurulmalıdır. Dilekçede mutlaka mazeret ve ara verme süresini belirtir bilgi eklenmelidir.
 • Eğitiminiz ile ilgilenen koordinatör tarafından dilekçeniz değerlendirilir ve eksik varsa ek evrak talep edilir. Dondurma talebi onaylanır onaylanmaz öğrencilik dönemi durdurulur.
 • Dondurma talebinin onaylanmasının ardından resmi olarak işlemin gerçekleştiğini gösterir evrak kurum tarafından size teslim edilir.
 • Eğitim dondurma süreniz bittiğinde okula dönüş için tekrar bir dilekçe doldurmanız gerekir.
 • Dönüş başvurusu yapıldıktan sonra kurum tarafından onaylanması için belirli bir süreç gerekebilir.
 • Onay sonrasında tekrar okula dönüş yapabilir ve eğitim döneminize kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

akademik ceviri danismanlik

Yüksek Lisans Dondurma Mazeretleri

Yüksek lisans dondurma mazeretleri ailevi sorunlardan tutun da doğal afetlere kadar çeşitlenebilmektedir. Temelde eğitimi dondurma nedeninin öğrencinin eğitime devam edemeyeceğini ispatlar nitelikte olması beklenir. Öğrenciler tarafından yaygın olarak kullanılan yüksek lisans eğitim dondurma mazeretleri;

 • Maddi imkansızlıklar,
 • Ailevi sorunlar,
 • Ebeveynlerin hayatını kaybetmesi,
 • Sağlık sıkıntıları,
 • Askerlik benzeri zorunlu görevler,
 • Öğrenci ya da ebeveynlerinin karşılaştığı doğal afetler,
 • Eğitim alınan ülkeyi terk etme zorunluluğu.

Yüksek Lisans Dondurma Ne Zaman Yapılır?

Yüksek lisans dondurma için takip etmeniz gereken belirli bir zaman bulunmamaktadır. Eğitiminize ara verme ihtiyacı duyduğunuzda dondurma için başvuru yapabilirsiniz. Eğitim sürecinizi başarılı bir şekilde sürdürmek için dondurmaya yönelik akademik takvimi takip etmeniz önerilir.

Eğitiminizi iki dönem süreyle donduracaksanız akademik takvimin uygun bir aralığında dondurma başvurusunda bulunabilirsiniz. Başvuru planladığınız dondurma tarihinden en azından 1 ay öncesinde yapmanız önerilir. Unutmayın ki yüksek lisansı dondurmak için başvuru da bir süreçtir.

Bazı yükseköğrenim kurumlarında eğitimi dondurmak için vize ve final döneminden önce başvuru yapılmasını şart koşabilmektedir. Özellikle birçok kurum eğitim dönemi sonunda yapılan dondurma başvurularını kabul etmemektedir. Kurumunuz özelinde araştırma yaparak bu konuya açıklık getirebilirsiniz.

Eğitimin dondurulması sürecinde yüksek lisans tezinin tamamlanmasının da uzayacağını göz önünde bulundurmalısınız. Dondurma işlemi sonrasında dönüşünüzün eğitim aldığınız programın genel kurallarına uygun olacağından emin olmalısınız

Yüksek Lisans Dondurulur Mu?

Yüksek lisans eğitimi öğrencinin talebiyle ve kurumun öğrenci talebini kabul etmesi ile dondurulabilmektedir. Yüksek lisans eğitimi dondurulduktan sonra belirli bir süre zarfında tekrar eğitime başlanması şartı koyulur. Bu sürenin aşılması halinde zaman aşımı nedeniyle yüksek lisans eğitimi tamamlanamaz ve alınan eğitim süreçleri de geçersiz sayılır.

Yüksek lisans eğitiminizi dondurma kararı almadan önce ne kadar süre ile eğitiminize ara vermek istediğinize karar verin. Şartların uygunluğunu kontrol ettikten sonra kuruma geçerli bir mazeret sunduğunuzdan emin olun.

Yüksek Lisans Kayıt Dondurma Azami Süre Sayılır Mı?

Yüksek öğrenim eğitim süresine kayıt dondurma süresi dahil değildir. Bu nedenle azami süreye dahil edilmez. Eğitimin dondurulduğu aralık eğitim süresinden sayılmaz. Lisansüstü eğitim ve öğretim yönetmeliği kapsamında eğitimin dondurulduğu süre eğitim süresine dahil olarak ele alınamaz. Yine aynı yönetmelikte bulunan 22. Madde gereğince eğitim dondurma süresi 4 dönemi geçemez.

Keşfedin: Makale Yayınlanabilecek Akademik Dergiler

Bir yorum bırakın